Zamknij

Polskie firmy toną w długach. KRD o dodatkowych kosztach

15.06.2021 16:44
Polskie firmy toną w długach. KRD o dodatkowych kosztach
fot. LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER/EastNews

Połowa polskich firm tonie w kredytach, a prawie 60 proc. małych i średnich przedsiębiorców poniosło  w ostatnich trzech miesiącach  dodatkowe koszty związane z pandemią. Krajowy Rejestr Długów podsumowuje sytuację na rynku.

Lockdown jest stopniowo wygaszany i przedsiębiorcy mogą wrócić do prowadzenia biznesu w zamrożonych wcześniej branżach. Mimo lepszej sytuacji, niż rok temu, polskie firmy nadal borykają się ze skutkami pandemii.

Z badania „KoronaBilans MŚP” Krajowego Rejestru Długów wynika, że aż 59,1 proc. małych i średnich przedsiębiorstw tylko w trakcie ostatnich trzech miesięcy zanotowało dodatkowe koszty związane z pandemią. Najczęściej nie przekraczały one wartości 5 proc. wydatków firmowych.

Dodatkowe koszty dla małych i średnich firm

Na co najczęściej przedsiębiorcy wydają dodatkowe pieniądze w czasie pandemii? W dużej części na materiały higieniczne i dezynfekujące. Na liście zakupów są też często maseczki, przyłbice i rękawiczki. Im mniejsza firma, tym koszty są wyższe. W przypadku mikrofirm aż 30 proc. przedsiębiorstw poniosło koszty od 6 do 10 proc. wydatków firmowych – to najwięcej wśród wszystkich przedsiębiorstw z sektora MŚP. Z kolei w ujęciu branżowym liderem było budownictwo (między 11 a 25 proc. wydatków firmowych).

Problem jest również fakt, że z agraniczne firmy są zadłużone wobec naszych rodzimych podmiotów. Na początku czerwca pisaliśmy, że kontrahenci z innych krajów są winni polskim przedsiębiorcom już 27 mln zł. Pandemia przyczyniła się do wzrostu zadłużenia. 

Dodatkowe koszty w pandemii: laptopy, smartfony, oprogramowanie

Co czwarty przedsiębiorca (25,8 proc.) do dodatkowych kosztów związanych z pandemią zalicza wyposażenie przygotowujące pracowników do pracy zdalnej - m.in. zakup dodatkowych sprzętów, urządzeń lub programów. Firmy finansowały też testy na koronawirusa wśród załogi (17,4 proc.) oraz zatrudniały osoby na zastępstwo pod nieobecność pracowników przebywających na zwolnieniach chorobowych i kwarantannach (14,6 proc.).

Badanie „KoronaBilans MŚP” pokazuje też, że ponad połowa firm ma obecnie zobowiązania finansowe w formie umowy kredytowej lub leasingowej (58,5 proc.). Co czwarta z nich z trudem spłaca comiesięczne raty, a 13,6 proc. "przewiduje, że będzie miało problem ze spłatą w ciągu najbliższych trzech miesięcy". W czołówce branż z największymi trudnościami w spłacie zobowiązań są usługi.

Z kolei ponad 38 proc. przedsiębiorstw mających zobowiązania w postaci rat kredytowych i leasingowych, zaciągnęło je w pandemii. W tej grupie większość to firmy średnie (64 proc.), a wśród branż - budowlana. Dodatkowe fundusze firmy przeznaczyły przede wszystkim na zakup środków trwałych, takich jak: samochód czy sprzęt (40 proc.) oraz towarów czy półproduktów (38 proc.), natomiast na inwestycje - 17,6 proc. respondentów.

RadioZET.pl/PAP