Zamknij

Polskie firmy niewypłacalne. Tysiące przedsiębiorstw z długami

05.10.2021 14:29
Polskie firmy niewypłacalne. Tysiące przedsiębiorstw z długami
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

- Kłopoty z wypłacalnością mają najczęściej mniejsze firmy. To przedsiębiorcy, spółki cywilne oraz rolnicy najczęściej ogłaszali upadłość, stanowiąc 60 proc. ogółu niewypłacalności - mówi dyrektor działu oceny ryzyka w Coface w Polsce Barbara Kamińsk. Lockdown przyczynił się do problemów finansowych polskich firm.

Długi polskich firm rosną. W 2021 roku nastąpił wzrost ich niewypłacalności aż o 131 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Oznacza to, że aż 1841 przedsiębiorstw nie ma budżetu na uregulowanie zaległości w płatnościach.

W czerwcu pisaliśmy, że również zagraniczne firmy zadłużone są u polskich podmiotów. Pandemia przyczyniła się do wzrostu zadłużenia. Jego poziom oszacował Krajowy Rejestr Długów

Polskie firmy niewypłacalne. Tysiące przedsiębiorstw z długami

W raporcie Coface czytamy, że łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w trzech pierwszych kwartałach 2021 roku wzrosła o 131 proc. Wzrost liczby postępowań dotyczy wszystkich branż. Największy skok zanotowało rolnictwo (+301 proc.) oraz usługi (+156 proc.) i transport (+148 proc.

Postępowania o zatwierdzenie układu, wprowadzone tzw. ustawą covidową zyskały na popularności od momentu ich wprowadzenia, czyli w czerwcu 2020 r. Wraz z kolejnymi kwartałami firmy w trudnej sytuacji płynnościowej coraz chętniej sięgały po przewidziane prawem szybkie formy restrukturyzacji chroniące przed postępowaniem egzekucyjnym prowadzonym przeciwko dłużnikowi

Grzegorz Sielewicz , główny ekonomista Coface

Już we wrześniu 2021 roku pisaliśmy, że badanie przeprowadzone przez Kaczmarski Inkasso oraz Krajowy Rejestr Długów wykazało, że „o jedną trzecią zwiększyła się liczba faktur przekazywanych przez przedsiębiorców do odzyskania, a średni okres przeterminowania faktur skrócił się z 222 do 180 dni”. Takie zmiany nastąpiły od sierpnia 2021 roku do sierpnia 2022 roku.

 
Z kolei raport Coface o "niewypłacalności firm w Polsce w 3 kwartałach 2021 roku" wykazał, że wśród postępowań sądowych ogłoszono 286 upadłości likwidacyjnych. Natomiast postępowania o zatwierdzenie układu znalazły się na drugim miejscu z wynikiem 178, rok temu było ich tylko 16. Spadła natomiast liczba postępowań sanacyjnych. Od początku roku jest ich tylko 50, w analogicznym okresie rozliczeniowym 2020 roku było ich 92.

- Wciąż nieopanowana sytuacja pandemiczna, bariery podażowe czy możliwe osłabienie popytu wewnętrznego wraz z wycofywaniem środków pomocowych mogą przynieść w przyszłym roku wzrost zatorów płatniczych i upadłości również wśród większych graczy – oceniła dyrektor działu oceny ryzyka w Coface w Polsce Barbara Kamińska.

RadioZET.pl/PAP/Longina Grzegórska-Szpyt