Zamknij

Polski youtuber idzie na giełdę. Ekipa Friza wyceniana na 252 mln zł

30.09.2021 18:49
Polski youtuber idzie na giełdę. Ekipa Friza wyceniana na 252 mln zł
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

W połowie maja 2021 roku wartość inwestycyjna Ekipy Friza wyceniana była na 144 mln zł. Po tym, jak Karol Wiśniewski zapowiedział kolejne projekty, wzrosła do 252 mln zł. Sprawdzamy, jak youtuber przygotowuje się do wejścia na giełdę.

Friz to jeden z najbardziej popularnych polskich influencerów. Materiały filmowe, które dodaje w sieci wraz z przyjaciółmi regularnie śledzą miliony widzów. Rozpoznawalność przekłada się także na współprace komercyjne. Dochodowym sukcesem okazały się lody wyprodukowane we współpracy z firmą Koral. 

W marcu 2021 roku pisaliśmy o pierwszych planach giełdowych Friza. Serwis money.pl szacuje, że Ekipa na wyświetleniach reklam przed filmami na You Tube może zarabiać kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Znaczenie większe pieniądze - choć nie ma tu dokładnych danych z powodu tajemnicy handlowej - mogą płynąć na konta Karola Wiśniewskiego, Wersow (dziewczyny Friza) i reszty ekipy z tytułu kontraktów reklamowych.

Polski youtuber idzie na giełdę. Ekipa Friza wyceniana na 252 mln zł

Na jakiej podstawie wyceniono podmiot na 252 mln zł? Ekipa Holding oraz Beskidzkie Biuro Inwestycyjne (BBI) podpisały plan połączenia obu firm i na podstawie parametrów transakcji wychodzi na to, że biznes Friza jest wart około ćwierć miliarda złotych.

Cały czas mamy szerokie plany. Dowodem tego są kolejne współprace polegające na brandowaniu naszym logo popularnych produktów, ale również cały czas uruchamiamy nowe projekty. W fazę realizacji wchodzą nasze przedsięwzięcia spod znaku produkcji filmowej czy gamingu. Uruchomiliśmy również nowy projekt, będący jeszcze częściowo tajemnicą pod nazwą "GENZIE" i nie jest to nasze ostatnie słowo

Karol "Friz" Wiśniewski

Ekipa Holding szykuje się na giełdę. Podmiot wejdzie na rynek NewConnect. Będzie to możliwe dzięki połączeniu z obecną już na małym parkiecie firmą BBI. Co to oznacza dla inwestorów? W portalu money.pl czytamy, że „BBI przejmie cały majątek spółki Ekipa Holding w zamian za wydanie dotychczasowym udziałowcom Ekipy akcji BBI nowej emisji, w wyniku czego staną się oni większościowymi akcjonariuszami notowanej na NewConnect spółki, która przyjmie nową nazwę po Ekipie”.

- Cieszymy się, że przeprowadzona przez biegłych wycena potwierdziła wysoką wartość całej działalności Ekipy. Prowadzone przez nas projekty pokazały, że nasz potencjał medialny i osiągnięta popularność mają dużą zdolność generowania biznesu, a wsparcie naszych fanów przekłada się na konkretne przychody i jest fundamentem rozwoju grupy - mówi prezes Ekipa Holding Krzysztof Misiałkiewicz.

RadioZET.pl/money.pl