Zamknij

Polski sektor przemysłowy najsilniejszy od 3 lat

Olga Papiernik
02.01.2018 10:01
Polski sektor przemysłowy najsilniejszy od 3 lat

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 55 pkt w grudniu 2017 r. z 54,2 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Oznacza to, że wskaźnik był najwyższy od 34 miesięcy. Średnia wartość wskaźnika PMI wyniosła 53,6 w 2017 roku - jest to najlepsza roczna średnia od 2006 roku i drugi najlepszy wynik wskaźnika w historii.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

"Wyniki grudniowych badań PMI wykazały najsilniejszą od prawie trzech lat poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym. Zarówno wielkość produkcji, poziom zatrudnienia jak i całkowita liczba nowych zamówień wzrosły w szybszym tempie. Liczba całkowitych nowych zamówień osiągnęła najszybsze tempo wzrostu od lutego 2015 roku. Presje na łańcuchy dostaw pozostały silne, a opóźnienia dostaw były jednymi z największych od siedmiu lat" - czytamy w komunikacie.

W grudniu w najszybszym tempie od siedmiu miesięcy, polscy producenci zwiększyli poziom zatrudnienia. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze rośnie nieprzerwanie od sierpnia 2013 (z wyjątkiem września 2017), a inflacja kosztów produkcji odnotowała jeden z najwyższych poziomów od sześciu lat, zwolniła jednak w stosunku do listopada,wskazał Markit.

-Najnowsze pozytywne odczyty wskaźników PMI są zgodne z oficjalnymi danymi o polskim PKB, którego wzrost wyniósł 4,9% r/r w III kwartale, co jest lepszym wynikiem niż wstępnie zakładano. Skłoniło to IHS Markit do podniesienia swojej prognozy na cały rok do 4,4%, największy wzrost od 2011 roku. - powiedział dyrektor, ekonomista IHS Markit i autor raportu Trevor Balchin.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności.

ISBnews/OP