Zamknij

Pierwszy polski samochód elektryczny. Co dalej z projektem?

28.07.2020 12:45
Polski Samochód Elektryczny - cena, data premiery
fot. Shutterstock/guteksk7 (ilustracyjne)

Zgodnie z rządowym planem, już za kilka lat na polskie ulice wjadą pierwsze pojazdy elektryczne krajowej produkcji. Na jakim etapie jest ambitny projekt pod hasłem polski samochód elektryczny?

Przeszło cztery lata temu do życia powołano spółkę ElectroMobility. Plany były ambitne: opracować pierwsze polskie auto elektryczne. Rząd zapowiadał miliony złotych na tę inwestycję, setki nowych miejsc pracy i rozwój polskiej innowacyjności. Co z tego zostało? – pyta w interpelacji poselskiej polityk Wiosny poseł Marek Rutek.

Poseł przypomniał obietnicę premiera Mateusza Morawieckiego, zgodnie z którą jeszcze w połowie drugiej dekady XXI wieku na polskich drogach miałyby pojawić się polskiej produkcji samochody elektryczne. Czy ten cel jest realny?

Polski samochód elektryczny. Data premiery, cena

Na pytania polityka odpowiedział wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. W odpowiedzi wskazał, że we wtorek 28 lipca o godzinie 14 odbędzie się premiera, podczas której spółka ElectroMobility przedstawi prototypy pierwszego polskiego samochodu elektrycznego.

Zakończono budowę prototypu demonstracyjnego wersji hatchback oraz makiety modelu SUV. 3

– poinformował Zyska

Jak dodał, prototyp demonstracyjny jest poddawany szczegółowym badaniom konsumenckim - tzw. „car clinic” - jakie realizowane są w branży motoryzacyjnej na tym etapie rozwoju produktu.

Na pytanie o to, na kiedy zaplanowano ostateczne zatwierdzenie pierwszego polskiego auta elektrycznego polityk wskazał, że będzie ono miało miejsce tuż przed finalnym uruchomieniem serii próbnej produkcji. Najważniejszym jednak pytaniem z punktu widzenia kierowców jest data oddania nowego samochodu do komercyjnego użytku. Będzie to możliwe – jak zapowiada polityk – w 2023 roku.

Zobacz także

Ile trzeba będzie zapłacić za taki samochód? - Zgodnie z informacjami przekazanymi publicznie przez ElectroMobility Poland S.A. cena rynkowa, podobnie jak ma to miejsce w przypadku każdego nowego modelu samochodu wprowadzanego na rynek, zostanie podana tuż przed wprowadzeniem auta do sprzedaży – przekazał polityk.

Zobacz także

Zyska dodał, że miesięczna rata ma być „konkurencyjna”.  „Spółka podkreślała, że wysokość takiej raty ma być niższa niż dla spalinowego odpowiednika z tego samego segmentu rynku” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Pierwsza fabryka ElectroMobility ma powstać w 2023 roku, jednak nie jest jeszcze znana jej lokalizacja. Docelowo w fabryce może znaleźć zatrudnienie nawet około 3 000 osób.

Szacuje się, że docelowo projekt tzw. polskiego samochodu elektrycznego może wygenerować dodatkowo nawet do 15 000 miejsc pracy 

– dodał polityk

RadioZET.pl