Zamknij

Polski rząd chce aktywnie włączać się w rozwój infrastruktury 5G

Olga Papiernik
05.03.2018 11:39
5G
fot. East News

- Polski rząd chce aktywnie włączać się w rozwój infrastruktury 5G, czyli zintegrowanej komunikacji wielokanałowej; pilotaż niedługo rozpocznie się w Łodzi - poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w poniedziałek podczas X Forum Gospodarczego TIME.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- Polski rząd nie tylko intensywnie rozbudowuje sieć szerokopasmowego internetu, ale chce aktywnie włączać się w rozwój infrastruktury 5G, czyli zintegrowanej komunikacji wielokanałowej, której pilotaż niedługo rozpocznie się w Łodzi, oraz dołączyć do przemysłowych inicjatyw standaryzacyjnych, które dziś obejmują Niemcy, Francję i Włochy - powiedziała minister.

5G to następna generacja mobilnych technologii telekomunikacyjnych, która umożliwi znaczne przyspieszenie transferu danych, co najmniej do 10 Gb/s i więcej, a także skróci opóźnienia w ich przekazywaniu.

Zobacz także

Emilewicz przypomniała, że rok temu na targach Hannover Messe rozpoczął się dialog między organizacjami polskiego i niemieckiego przemysłu na temat architektury standaryzacyjnej europejskiej gospodarki cyfrowej. - Prace zapoczątkowane przez niemiecką Inicjatywę Przemysłu 4.0, które zaowocowały m.in. referencyjnym modelem architektury dla przemysłu 4.0 (RAMI 4.0), muszą mieć swoją kontynuację w wymiarze ogólnoeuropejskim - powiedziała minister.

Zobacz także

Jej zdaniem gospodarka cyfrowa, jak każda inna, potrzebuje swojej infrastruktury, bez której najciekawsze nawet innowacje nie mają szansy na rozpowszechnienie.

- W przypadku gospodarki cyfrowej tę infrastrukturę tworzy sieć telekomunikacyjna oraz standardy interoperacyjności urządzeń oraz wymiany danych. Wraz z dojrzewaniem czwartej rewolucji przemysłowej, rośnie rola państwa. Prawo regulujące wiele dziedzin działalności gospodarczej będzie musiało ulec daleko idącej modernizacji - wskazała Emilewicz.

Zobacz także

Dodała, że polski rząd, tworząc Sieć Badawczą Łukasiewicz, Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości, a także czerpiąc z doświadczeń Instytutu Łączności, chce wesprzeć tworzenie "kręgosłupa" europejskiej gospodarki cyfrowej. Czyli europejskich architektur referencyjnych i standardów, - bez których nie będzie w przyszłości ani zaufanej przestrzeni komunikacji między maszynami w europejskich sieciach produkcyjnych, ani podróży autonomicznymi samochodami przez Europę, ani inteligentnych budynków w inteligentnej sieci energetycznej.

X Forum gospodarcze TIME to spotkanie europejskiego przemysłu cyfrowego organizowane przez organizacje przedsiębiorstw zrzeszonych w KIGEiT, PIIT i ZVEI.

Zobacz także

PAP/Łukasz Pawłowski/OP