Zamknij

Boom po kryzysie? Rynek pracy skorzysta na spowolnieniu w Niemczech

07.10.2019 08:23
Polski rynek pracy skorzysta na spowolnieniu w Niemczech
fot. Shutterstock/Savvapanf Photo (ilustracyjne)

Gospodarka na Zachodzie przeżywa spowolnienie, a Niemcy już od dłuższego czasu nie są mocarstwem biznesowym. Czy po kryzysie czeka nas boom?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

„Po kryzysie finansowym sektor nowoczesnych usług biznesowych przeżywał boom. Spowolnienie gospodarcze za Odrą to szansa na powtórkę” – prognozuje „Puls Biznesu”.

Jak dodaje gazeta, niemiecki kapitał nie dominuje w Polsce. Na 900 działających w Polsce zagranicznych centrów tylko 71 należy do firm z niemieckim kapitałem, wynika z danych ABSL, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych. Chodzi przede wszystkim o Lufthansę, Bayer czy MAN.

Zobacz także

„Puls Biznesu” prognozuje, że niemiecki biznes w Polsce może jeszcze się rozkręcić. Spowolnienie gospodarcze na Zachodzie miałoby zachęcić firmy zza Odry do szukania oszczędności, także w Polsce. Gazeta przywołuje przykład kryzysu w USA w 2008 roku. Po klęsce gospodarczej do Polski napłynęła fala projektów, głównie z USA. Zatrudnienie w sektorze skoczyło z 47 tysięcy osób w 2009 roku do 70 tysięcy dwa lata później, a dziś wynosi 307 tysięcy – czytamy w gazecie.

Zobacz także

Ożywienie niemieckiej gospodarki już widać między innymi w Trójmieście. Kilka dni temu otwarcie w Gdańsku centrum wiedzy ogłosił hamburski armator Hapag-Lloyd.

Ciśnienie w Niemczech rośnie. W najbliższych kwartałach będą się pojawiać średnie i większe niemieckie firmy z planami otwierania centrów usług wspólnych.

— ocenia Jacek Levernes, założyciel i honorowy prezes ABSL, obecnie doradca w BCG i członek rady dyrektorów w Globalworth Holding dla gazety.

RadioZET.pl/”Puls Biznesu”