Zamknij

Polski elektromarket zapłaci podatek handlowy. Zagraniczny konkurent nie

22.02.2021 20:37
elektromarket
fot. Karol Makurat/REPORTER

Podatek handlowy miał zgodnie z tłumaczeniem rządu pomóc polskim przedsiębiorstwom w konkurowaniu z podmiotami zagranicznymi, dysponującym o wiele większym kapitałem. W branży elektroniki użytkowej wyszło dokładnie na odwrót: polskie RTV EURO AGD ma zapłacić fiskusowi miliony złotych, a Media Markt nowy podatek nie dotyczy.

Podatki i obostrzenia to obszary, w których nasz rząd jest nadzwyczaj aktywny. Nadszarpnięty programem 500 plus budżet został dobity przez pandemię, politycy szukają więc każdej okazji, żeby wydusić z przedsiębiorców jeszcze trochę pieniędzy.

W oficjalnych tłumaczeniach nowa danina ma zazwyczaj wyjść opodatkowanym na korzyść, w praktyce jednak i tak ciężko doświadczeni przez pandemię przedsiębiorcy muszą oddawać fiskusowi coraz większą część swoich dochodów. A zdarza się, jak w przypadku podatku handlowego, że płacić go trzeba od przychodów i to nawet wtedy, gdy na działalności się traci.

Podatek handlowy uderzył w polski elektromarket. Zagraniczny konkurent go nie płaci

Podatek handlowy powstał, żeby zatrzymać w Polsce choć część pieniędzy wypracowywanych przez zagraniczne sieci handlowe. Te bowiem, korzystając z optymalizacji podatkowej, potrafią tak wygenerować koszta w swoich centralach, że każdego roku, mimo miliardowych obrotów, nie przynoszą na papierze żadnych zysków.

Jak pokazała praktyka, przepisy nie zostały jednak do końca przemyślane i w niektórych branżach, zamiast pomagać konkurencyjnie polskim przedsiębiorstwom, to je pogrąża.

Informuje o tym sieć RTV EURO AGD, która z tytułu podatki handlowego musi wpłacić do budżetu miliony. Jej najwięksi konkurenci, czyli Media Markt i Media Expert, daniną nie są objęci. Mogą więc oferować produkt taniej bądź też przeprowadzić nieosiągalną już dla RTV EURO AGD ofensywę reklamową.

Gdzie leży problem? Podatek handlowy ma w założeniu obejmować podmioty największe, z dużym miesięcznym obrotem. Rzecz w tym, że RTV EURO AGD działa jako jeden podmiot, natomiast Media Markt i Media Expert to grupy kapitałowe, w których każdy sklep to oddzielny podmiot gospodarczy.

O ile więc cała sieć ma obroty kwalifikujące do objęcia podatkiem handlowym, o tyle poszczególne sklepy sprzedają za mało, by musieć go płacić. Model biznesowy został w tym przypadku wybrany na lata przed pojawieniem się pomysłu podatku handlowego, nie ma więc mowy o próbie uniknięcia płacenia daniny: rząd po prostu nie przewidział wszystkich strategii rynkowych.

RadioZET.pl/money.pl