Zamknij

Polski Ład. Wszystkie projekty ustaw „z naruszeniem przepisów legislacyjnych”

13.10.2021 22:01
Polski Ład. Wszystkie projekty ustaw z naruszeniem przepisów legislacyjnych
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/EastNews

Polski Ład ma być zbiorem nowych przepisów prawnych, które pomogą polskiej gospodarce wyjść na prostą po koronakryzysie. Rząd przygotowuje dokumenty, ale okazuje się, że proces ich tworzenia pozostawia wiele do życzenia. Sprawdzamy, co wykazał raport analizujący etapy tworzenia ustaw w ramach nowego programu.

Polski Ład został ogłoszony w połowie maja 2021 roku przez Zjednoczoną Prawicę jako recepta na wyjście z gospodarczego kryzysu po pandemii koronawirusa.

Proces wdrażania zmian został wzięty pod lupę w raporcie przygotowanym przez Radę Przedsiębiorczości w partnerstwie z firmą doradczą Grant Thomton. Wnioski? Wszystkie projekty ustaw wdrażających Polski Ład przygotowywano z mniejszym lub większym naruszeniem przepisów legislacyjnych”.

Polski Ład. Czy rząd prowadzi konsultacje nad nowymi przepisami?

Z informacji podanych przez „Dziennik Gazetę Prawną” wynika, że najbardziej rzetelnie została opracowana ocena skutków regulacji w ustawie wprowadzającej zmiany podatkowe. Uwzględniono w tym przypadku pełną dokumentację konsultacji publicznych. Efekty dostępne są na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Autorzy raportu podkreślili jednak, że także ten projekt "daleki jest od ideału, biorąc pod uwagę fakt, że rząd sam wielokrotnie zmieniał kluczowe pierwotne założenia reformy, a pierwotny termin konsultacji wynosił jedynie 14 dni (dopiero sprzeciw partnerów zdecydowało wydłużeniu go do 35 dni)".

W innych kwestiach audytorzy znaleźli dużo więcej uchybień. Uwagi były szczególnie do projektów: noweli prawa budowlanego i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dom do 70 m2), prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o wsparciu jednostek samorządu terytorialnego w związku z Polskim Ładem. Jakie nieprawidłowości znalazły osoby kontrolujące proces tworzenia dokumentów w ramach Polskiego Ładu? Przede wszystkim zabrakło na stronach Rządowego Centrum Legislacji sprawozdania z konsultacji publicznych. Oznacza to, że brakuje opublikowanych uwag partnerów społecznych i rzetelnego odniesienia się do tych wskazań.

Również sześć na siedem projektów (ponownie wszystkie oprócz podatkowego) nie ma rzetelnej analizy wpływu kształtowanej regulacji na konkurencyjność gospodarki i funkcjonowanie przedsiębiorstw w ocenie skutków regulacji

Dziennik Gazeta Prawna

Autorzy raportu rekomendują stosowanie kalkulatora kosztów dla adresatów danego aktu prawnego lub wykonanie pomiaru obciążeń regulacyjnych czy też test proporcjonalności. Chodzi o wprowadzanie jedynie takich regulacji, które są niezbędne dla osiągnięcia zakładanego celu, przy jak najmniejszym koszcie dla społeczeństwa, poszczególnych obywateli i przedsiębiorstw. Czytamy w gazecie, że rekomendowane jest również „rygorystyczne przestrzeganie ustawowych terminów konsultacji projektów aktów prawnych (30 dni, w szczególnie uzasadnionych przypadkach — 21 dni) czy obowiązkowe konsultacje społeczne projektów poselskich i senackich. Jak również rygorystyczne przestrzeganie przez resorty obowiązku publikowania w określonych terminach na stronach RCL".

Tymczasem r ząd potwierdził Polski Ład dla wsi. Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy? - Mam nadzieję, że w pierwszym, drugim kwartale przyszłego roku uda się wprowadzić większość zapowiedzianych elementów Polskiego Ładu dla wsi - powiedział w poniedziałek (11 października 2021) minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. Wskazał, że chodzi m.in. o rolniczy agroport i nowe towarzystwo ubezpieczeniowe dla rolników.

RadioZET.pl/DGP/PAP