Zamknij

Polski Ład. Ulga w kredycie za posiadanie dzieci i budowa domu bez pozwoleń

15.05.2021 11:02
Polski Ład. Ulga w kredycie za urodzenie dziecka i budowa domu bez pozwoleń
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polski Ład to nowy program Prawa i Sprawiedliwości. Jakie zmiany wprowadza w sektorze nieruchomości? Polacy otrzymają wsparcie przy budowie domu i kupnie mieszkania.

Polski Ład  to nowy program Prawa i Sprawiedliwości, który ma zreformować polskie prawo w 10 obszarach i wspomóc potrzebujących za pomocą programów społecznych. Tak brzmi pełna treść dokumentu. 

Nieruchomości  to jedna z najdroższych i najtrudniejszych inwestycji dla polskich rodzin. Nie każda może pozwolić sobie na własne mieszkanie. Polski Ład ma zwiększyć dostępność do finansowania własnego M.

Mieszkania w programie Polski Ład. Jakie zasady?

W treści dokumentu Polski Ład znalazły się zapisy, które mają wesprzeć finansowo zakup mieszkania.

Państwo będzie gwarantować do 150 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt lub przekaże dofinansowanie w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego, czy też dla rodzin wielodzietnych (w zależności od liczebności rodziny). Będzie też pomagać w spłacie kredytu po urodzeniu się dzieci.

Jarosław Kaczyński powiedział w wystąpieniu otwierającym prezentację Polskiego Ładu, że liczba wybudowanych mieszkań rośnie. Podkreślił, że w ciągu rządów PiS zwiększyła się o 50 proc.

Jeśli chodzi o wielką przeszkodę w zaciąganiu kredytów mieszkaniowych przez młodych ludzi (od 20 do 40 lat) to będzie możliwość uzyskania gwarancji bankowej na 100 tys. zł. (…) A dla tych, którzy wezmą kredyt, kupią mieszkanie i będą mieli dzieci, od drugiego dziecka będzie spłacenie 20 tys. zł kredytu przez państwo, trzecie to 60 tys. zł kredytu, kolejne – do szóstego – po 20 tys. zł. Razem do 160 tys. zł.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Ponadto, realizacja budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 będzie możliwa bez pozwolenia, kierownika i książki budowy, a jedynie na podstawie zgłoszenia.

Polski Ład. Mieszkanie bez wkładu własnego. Kto skorzysta?

Kto będzie mógł skorzystać z rządowego wsparcia? Program zwiększający dostępność do finansowania własnego mieszkania obejmie trzy grupy klientów.

Tych, którzy chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego, tych, którzy szukają go na rynku wtórnym, społecznym, a także tych, którzy chcą wybudować dom. Wkład własny dla polskich rodzin gwarantowany, zapewniany lub spłacany przez państwo rozwiąże najważniejszy problem młodych rodzin oraz rodzin wielodzietnych, czyli posiadanie własnego mieszkania” - fragment programu Polski Ład.

Łącznie z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” będzie mogło skorzystać około 80 tys. rodzin rocznie. Aby zmniejszyć ryzyko wzrostu cen, zostanie wprowadzony poziom ceny maksymalnej za 1 m2 nieruchomości, która będzie kwalifikować się do programu.

RadioZET.pl