Zamknij

Polski Ład. Składka zdrowotna do kolejnej poprawki?

13.01.2022 08:48
Polski Ład. Składka zdrowotna do kolejnej poprawki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/EastNews

Zmiany, które wprowadza Polski Ład w odliczaniu składki zdrowotnej, budzą kolejne kontrowersje. Dziennik Gazeta Prawna pisze, że mało brakowało, a składki zdrowotnej nie płaciłyby osoby, które zostały objęte nowymi zwolnieniami z PIT. Ten błąd naprawiono, ale na jaw wyszedł właśnie kolejny.

Polski Ład zdaniem rządzących ma być receptą na wyprowadzenie polski z gospodarczego kryzysu po pandemii koronawirusa. Natomiast księgowi, doradcy podatkowi i ekonomiści ostrzegają, że „grozi nam zapaść finansów publicznych”.

Największą kością niezgody jest składka zdrowotna. Okazuje się, że prawie 26 proc. ankietowanych (25,9 proc.) w sondażu IBRiS dla Radia ZET uważa, że wprowadzony przez rząd program „Polski Ład” poprawi ich sytuację materialną. Natomiast grupa 24,3 proc. badanych jest zdania, że tę sytuację pogorszy. 

Polski Ład. Kolejna luka związana ze składką zdrowotną

Z informacji podanych przez Dziennik Gazetę Prawną wynika, że za kolejną dziurę w Polskim Ładzie odpowiada art. 83 ust. 2 ustawy zdrowotnej.

W przypadku nieobliczania zaliczki na PIT przez płatnika od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składki, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości 0 zł

art. 83 ust. 2 ustawy zdrowotnej

Co to oznacza w praktyce? Zdaniem DGP składki zdrowotnej nie zapłacą prokurenci, bo za nich pracodawca nie odprowadza zaliczek na PIT. Czytamy w gazecie, że dotyczy to również osób, które zwolnią swojego płatnika z pobierania zaliczek na PIT.

Od 2022 roku mogą tak zrobić osoby, które spodziewają się, że ich roczne dochody z określonych tytułów nie przekroczą kwoty wolnej od podatku. „Wcześniej nie było możliwości, by zwolnić płatnika z pobierania zaliczek na PIT, bo kwota wolna była znacznie niższa. Od 1 stycznia 2022r. została ona podwyższona do 30 tys. zł" - podaje dziennik.

W konsekwencji prokurenci zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 0 zł, bo wprowadzając Polski Ład, nie wykreślono w ustawie zdrowotnej art. 83 ust. 2

Radca prawny Andrzej Radzisław z Kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy

Warto pamiętać, że prokurenci zarabiają nawet ponad 30 tys. zł miesięcznie. Spółka jako płatnik nie potrąca od tego wynagrodzenia zaliczek na podatek, potwierdził to w interpretacji z 8 września 2021 r. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Czy Polski Ład okaże się pułapką dla przedsiębiorców w kwestii składki zdrowotnej? Zmieniające się zasady jej rozliczania sprawią, że właściciele firm będą ją liczyć od dochodu (w rozumieniu ustawy o PIT), czyli przychodu pomniejszonego o koszty.

RadioZET.pl/PAP/DGP