Zamknij

Polski Ład. „Samotni rodzice są dyskryminowani”

21.01.2022 19:09
Dyskryminacja samotnych rodziców
fot. Adam Burakowski/REPORTER/East News

- Rodzice samotnie wychowujący dzieci tracą na Polskim Ładzie, są gorzej traktowani, niż pełne rodziny - oceniła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Wyjaśniamy, na czym polega nowa ulga w PIT.

Polski Ład zamieszał w podatkach. Samotni rodzice nie będą mogli rozliczyć się razem z dzieckiem, ale zyskają prawo do odliczenia podatkowego. Podatnik będzie mógł pomniejszyć podatek o 1500 złotych.

Jak wskazują posłowie opozycji, Polski Ład faworyzuje małżeństwa, a samotnych rodziców pozbawia preferencji, która w wielu przypadkach dotąd przynosiła większe korzyści podatkowe, niż 1500 zł odliczenia w PIT.

Polski Ład a rozliczenie samotnych rodziców

O preferencje podatkowe dla osób samotnie wychowujących dzieci upomniały się w Sejmie posłanki Koalicji Obywatelskiej m.in. Marzena Okła-Drewnowicz oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Rząd zlikwidował bowiem możliwość rozliczenia się z dzieckiem i w zamian za to dał rodzicom po równo: 1500 złotych odliczenia od podatku. Ci, którzy dotąd osiągali większe korzyści podatkowe z tej preferencji, będą stratni.

- Jakość i bezpieczeństwo życia Polaków jest zagrożone - oświadczyła Kidawa-Błońska podczas konferencji prasowej w Sejmie, zorganizowanej zaraz po spotkaniu z rodzicami samotnie wychowującymi dzieci. Według wicemarszałek Sejmu, tacy rodzice "tracą na wprowadzeniu Polskiego Ładu, są gorzej traktowani, niż pełne rodziny".

Polski Ład nie dostrzega tego, że są takie rodziny w Polsce, nawet nie nazywa tego rodzinami. To trzeba natychmiast zatrzymać, natychmiast poprawić, bo nie może być tak, że z dnia na dzień te rodziny będą w coraz trudniejszej sytuacji 

Małgorzata Kidawa-Błońska

Opozycja chce zmian w Polskim Ładzie, które „likwidowałyby tę ogromną niesprawiedliwość". KO chce powołać komisję, która debatować będzie nad alternatywnymi rozwiązaniami dla samotnych rodziców.

- Oczekujemy natychmiastowej reakcji, a więc przywrócenia preferencji, jeśli chodzi o rozliczanie, ale też przeglądu praw, jeśli chodzi o traktowanie rodziców samotnie wychowujących swoje dzieci - oświadczyła Marzena Okła-Drewnowicz.

 

W liście do prezydenta Andrzeja Dudy osoby samotnie wychowujące dzieci napisały o skutkach likwidacji możliwości wspólnego rozliczenia się z dzieckiem.

"Likwidacja dotychczasowej możliwości, która pozwalała rozliczać podatek wspólnie z dzieckiem i zastąpienie jej ulgą na dziecko w stałej kwocie 1500 zł, dla większości samotnych rodziców powoduje straty". Jak dodali, "tracą osoby zarabiające już od ok. 4000 zł brutto miesięcznie". Autorzy listu podkreślają, że są "poprzez te zmiany dyskryminowani względem podatników pozostających w związkach małżeńskich".

Autorzy listu podkreślili, że często sami utrzymują rodzinę, a nie mogą rozliczać się z dzieckiem tak, jak rozliczają się wspólnie małżonkowie. Jak podsumowali, mamy do czynienia z „rażącą niesprawiedliwością”.

RadioZET.pl/PAP