Zamknij

Rodzice z dodatkową opłatą. Zamiast ulgi do zapłaty kilkanaście tysięcy złotych

17.01.2022 08:36
Polski Ład. Rodzice z dodatkową opłatą. Zamiast ulgi do zapłaty kilkanaście tysięcy złotych
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/EastNews

Do zwrotu nawet kilkanaście tysięcy złotych – alarmuje rodziców „Rzeczpospolita”. Sprawdzamy, kto powinien być czujny i które rodziny szczególnie powinny pilnować restrykcyjnych przepisów Polskiego Ładu.

Polski Ład miał być wsparciem w wyjściu Polski z gospodarczego kryzysu. Tymczasem przedsiębiorcy obawiają się, że liczne podwyżki dobiją ich firmy. PSL zgłosił pomysły, które mają być ratunkiem dla osób prowadzących firmy: zablokować reformę podatkową Polskiego Ładu, zwolnić przedsiębiorców z konieczności płacenia składek na ZUS i odroczyć rozliczenie tarczy PFR.

Czujni powinni być nie tylko przedsiębiorcy, ale także rodziny. Wcześniej eksperci ostrzegali, że ulga dla samotnych rodziców może być mniej korzystna, bowiem na Polskim Ładzie stracą bogatsi. Teraz mówi się o pułapce dla rodzin 4+.

Polski Ład.Ulga, przez którą trzeba dopłacić kilkanaście tysięcy złotych

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że rodziny 4+, zamiast zyskać na nowej uldze, mogą dopłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych podatku. Stanie się tak, gdy jedno z dorosłych dzieci zarobi w ciągu roku niewiele ponad 3 tys. zł.

Jeśli istnieje ryzyko utraty ulgi, lepiej poczekać z jej rozliczeniem do zeznania rocznego. W przeciwnym razie podatek niezapłacony w trakcie roku trzeba będzie zwrócić po jego zakończeniu

Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego

W gazecie czytamy, że Polski Ład wprowadza kilka nowych ulg, które pozwolą znacznie zaoszczędzić na PIT. Będą one korzystne m.in.dla rodzin z czwórką dzieci, którzy mogą zarabiać bez podatku nawet do 231 tys. zł rocznie. Ministerstwo Finansów wyliczyło, że z tej ulgi może skorzystać 110 tys. rodziców. Oznacza to dla nich zysk nawet 335 mln zł.

Sytuacja się jednak komplikuje, gdy w rodzinie jest dorosłe dziecko, które będzie chciało sobie dorobić. Przekroczenie kwoty 3089 zł w skali roku sprawi, że rodzice mogą stracić prawo do ulgi, a to może doprowadzić do konieczności zwrotu przez nich nawet kilkunastu tysięcy złotych.

RadioZET.pl/"Rzeczpospolita"