Zamknij

Polski Ład. Przedsiębiorcy dostaną ulgę na pracowników

05.08.2021 17:55
Polski Ład. Przedsiębiorcy dostaną ulgę na pracowników
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Polski Ład pozwoli podatnikom inwestującym w innowacje przelać na konto skarbówki część zaliczek na PIT od wynagrodzeń osób, które zatrudniają do tego typu prac - tak wynika z informacji podanych przez „Puls Biznesu” w czwartek (5 sierpnia 2021). Sprawdzamy, w jaki sposób mają działać nowe przepisy.

Innowacje to klucz do dodatkowych środków z najnowszego programu Zjednoczonej Prawicy. Puls Biznesu poinformował, że P olski Ład zapewni ulgę na pracowników zajmujących się innowacjami.

Program pozwoli przelać na konto skarbówki część zaliczek na PIT od wynagrodzeń osób, które zostały zatrudnione specjalnie do pracy nad innowacjami.

Polski Ład. Przedsiębiorcy dostaną ulgę na innowacyjnych pracowników

Komu będzie przysługiwała ulga? Gazeta podaje, że „przedsiębiorcy, którzy mają prawo do ulgi na badanie i rozwój (B+R), ale z uwagi na niektóre jej ograniczenia nie od razu mogą czerpać z niej pełnię korzyści, uzyskają szansę na to na podstawie rozwiązań przewidzianych w Polskim Ładzie".

Na jakiej podstawie będzie określana ulga? Przyniesie ją nowe uprawnienie określone jako ulga na innowacyjnych pracowników. Da ona możliwość odliczenia od zaliczek na PIT pracowników i osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych kosztów kwalifikowanych, których podatnik nie odliczył od swojego dochodu w zeznaniu rocznym w ramach odliczenia ulgi B+R. Ulga wesprze przedsiębiorców prowadzących działalność badawczo-rozwojową, wytwarzających próbnie nowe produkty lub wprowadzających na rynek nowe produkty i ponoszących w związku z tym określone wydatki. Ma ona ułatwiać konkurowanie o specjalistów, którzy mają kluczowe umiejętności i kompetencje. 

Takie osoby będą mogły skorzystać z nowej ulgi w przypadku, gdy nie uda im się odpisać w całości tych kosztów, gdy w rozliczeniach z fiskusem wykażą stratę lub gdy uzyskany dochód okaże się zbyt niski na pełne odliczenie.

Wskazano, że "podstawowym warunkiem jest jednak, aby pracownicy zaangażowani w przedsięwzięcia B+R poświęcali na to co najmniej połowę swojego czasu pracy w miesiącu".

RadioZET.pl/PAP/Puls Biznesu