Zamknij

Polski Ład. Projekt zmian podatkowych najpóźniej za 2 tygodnie

17.06.2021 15:49
Polski Ład. Projekt zmian podatkowych najpóźniej za 2 tygodnie
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Jeszcze w czerwcu zostanie oficjalnie opublikowany projekt ustawy, która wprowadzi zmiany w polskim systemie podatkowym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w ramach Polskiego Ładu.

Polski Ład  to plan Zjednoczonej Prawicy na poprawę sytuacji Polski po pandemii. Zostały w nim przedstawione propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego. Jednak to wątki dotyczące podatków budzą ogromne zainteresowanie.

Szczegóły w tym zakresie mamy poznać jeszcze w czerwcu 2021.- Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia, najpóźniej dwóch na rządzie stanie projekt ustawy wprowadzającej zmiany podatkowe zapowiedziane w Polskim Ładzie –powiedział w czwartek (17 czerwca 2021 roku) minister finansów Tadeusz Kościński w Polskim Radiu.

Polski Ład. Projekt zmian podatkowych

Tadeusz Kościński uważa, że sporo czynników uratowało polską gospodarkę: przede wszystkim to, że była zdrowa cały czas.

Teraz widać, że wpływy z podatku VAT są wyższe w okresie styczeń-maj o 27 proc. niż rok wcześniej. (...) Tak jak planowaliśmy, konsumpcja rozkręca rynek, co spowoduje, że inwestycje prywatne wzrosną, a są już pierwsze jaskółki, że one rosną. Eksport nam bardzo dobrze rośnie, przemysł nam bardzo dobrze rośnie, wiec wszystkie nogi gospodarki zaczynają się nam bardzo dobrze rozkręcać 

Tadeusz Kościński, minister finansów

Dochody Polski między styczniem a majem 2021 roku były wyższe o 24,4 mld zł rok do roku, a wydatki niższe o 10,8 mld zł rok do roku. Ministerstwo Finansów poinformowało, że  po maju budżet miał 9,4 mld zł nadwyżki.

- Nie ma jeszcze decyzji, co zrobimy z nadwyżką. Nie wiemy, co z pandemią, trzecia fala się kończy, oby też kończyła się epidemia, ale może być też czwarta i piąta fala, tylko połowa społeczeństwa jest zaszczepiona, więc jest ryzyko nawrotu pandemii. Jeśli jednak nie będziemy tych pieniędzy potrzebować, to użyjemy ich na rozkręcenie gospodarki. Można powiedzieć, że naciągamy gospodarkę jak procę, dajemy ulgi, aby ją rozkręcić, i jeśli będziemy mogli dodać jako turbodoładowanie, to jest szansa, że wystrzeli i będziemy mogli rozwijać się bardzo szybko - mówi Tadeusz Kościński.

Szef resortu finansów podkreślił, że wykorzystanie środków z ewentualnej nadwyżki może nastąpić w dalszej przyszłości: Może być tak jak w roku ubiegłym, gdy w listopadzie mieliśmy ok. 19 mld zł deficytu, a na koniec roku było to już 85 mld zł, bo stworzyliśmy poduszki finansowe, więc w tym roku może być podobnie; stworzymy poduszki finansowe, aby w przyszłym roku te pieniądze wykorzystać na większe rozkręcenie gospodarki.

Tadeusz Kościński podkreślił, że trwają prace nad zmianami zapowiedzianymi w „Polskim Ładzie”. „Mam nadzieję, że w tydzień, najpóźniej w dwa tygodnie na rządzie stanie projekt ustawy wprowadzającej zmiany podatkowe zapowiedziane w +Polskim Ładzie+” – stwierdził minister finansów.

RadioZET.pl/PAP