Zamknij

Co drugi Polak wie, że straci na Polskim Ładzie [BADANIE]

02.08.2021 16:12
Polacy oceniają Polski Ład
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/East News

Polski Ład zdaniem rządzącym ma odciążyć nadszarpnięte po pandemii finanse Polaków. Czy rzeczywiście tak będzie? Co drugi Polak wątpi w skuteczność rządowych pomysłów.

Polski Ład miał być odpowiedzią na postpandemiczne problemy Polaków, także te finansowe. Czy tak się stanie? Cicha likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej w PIT wesprze służbę zdrowia, ale uderzy po kieszeni Polaków reprezentujących klasę średnią.

Z badania przygotowanego przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) na zlecenie portalu StanPolityki.pl wynika, że Polacy są świadomi tego, że na reformie Prawa i Sprawiedliwości w dużej części stracą.

Polski Ład. Kto zyska, a kto straci?

„Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o Polskim Ładzie w najprostszy możliwy sposób. Czy uważają, że dzięki niemu zyskają czy stracą pieniądze. Odpowiedzi mogą dać do myślenia rządzącym, dla których to sztandarowy projekt” – czytamy w serwisie StanPolityki.pl.

O ile poszczególne założenia Polskiego Ładu można ocenić pozytywnie (wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, czy przesunięcie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł), o tyle jedna reforma sprawia, że korzyści z „dobrych zmian” będą znikome, lub nie będzie ich wcale.

Rząd ujednolici zasady obliczania składki zdrowotnej: każdy zapłaci 9 proc. opłatę liczoną od dochodu. Co więcej, Polski Ład likwiduje możliwość odliczenia w PIT części składki zdrowotnej. Do tej pory podatnicy mogli odliczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru składki. To w praktyce oznacza podwyższenie stawki podatku o 7,75 podstawy wyliczenia tej składki, czyli mówiąc krócej: dodatkowe obciążenia.

Czy Polacy są świadomi tych zmian? Z badania dla serwisu StanPolityki.pl wynika, że ponad 50 proc. badanych uważa, że straci w związku z ogłoszonym programem. Ponad 28 proc. twierdzi, że nie wpłynie on znacząco na ich sytuację. Zaledwie 18,6 proc. badanych przyznało, że wiąże nadzieje na zysk z Polskim Ładem.

Wśród tych, którzy wątpią w korzyści, jakie ma nieść za sobą Polski Ład, najwięcej jest mężczyzn. Zdaniem Łukasz Pawłowskiego, prezesa OGB, to właśnie o ewentualne korzyści, a nie poszczególne rozwiązania należy pytać Polaków.

Polacy oceniają Polski Ład
fot.

- Często błędnie przypisywano sukces zaprezentowanym propozycjom, pytając wprost, czy np. podwyższenie kwoty wolnej Polakom się podoba, czy nie. Problem polega jednak na tym, że mogą nam się podobać pojedyncze rozwiązania, ale niekoniecznie cały pakiet – mówił ekspert.

Jak podsumował Łukasz Pawłowski, „Polski Ład nie tyle nie stał się kołem napędowym polityki rządu, ale wręcz stał się jej obciążeniem”. - Dla zdecydowanej większości wyborców Polski Ład jest karą, podwyżką podatków, a nie nagrodą po epidemii – mówił.

RadioZET.pl/StanPolityki.pl