Zamknij

Polski Ład. PiS odpowiada na propozycje Gowina ws. podatków

20.07.2021 12:24
Polski Ład. PiS odpowiada na propozycje Gowina ws. podatków
fot. Piotr Molecki/East News

Polski Ład ma poprawić sytuację polskiej gospodarki w 10 obszarach. Jednym z nich są podatki. Jednak w tej kwestii, stanowisko PiS i Porozumienia nie jest spójne. Jak partia rządząca przekona Jarosława Gowina do poparcia nowego programu?

Polski Ład to zaprezentowany w połowie maja 2021 roku program Zjednoczonej Prawicy, który ma uratować krajową gospodarkę po kryzysie wywołanym przez koronawirusa.

Część propozycji spotkała się z pozytywnym odbiorem, ale na stole cały czas bez odpowiedzi leży pakiet korekt, który jest rodzajem ustępstw wobec Jarosława Gowina i ma go skłonić do poparcia rozwiązań podatkowych.

Polski Ład. PiS odpowiada na propozycje Gowina ws. podatków

Co ma do zaproponowania Prawo i Sprawiedliwość wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi? Dziennik Gazeta Prawna informuje, że jest to „ryczałtowa składka zdrowotna dla przychodów do 250 tys. zł rocznie, zaś powyżej proporcjonalna lub wielokrotność ryczałtowej to nowe propozycje PiS dla Jarosława Gowina”.

Sytuacja nie jest prosta, ponieważ PiS i Porozumienie mają zróżnicowane podejście do kwestii podatkowych, które mają wynikać z Polskiego Ładu.

Już w połowie lipca pisaliśmy, że rzeczniczka ugrupowania Magdalena Sroka zadeklarowała, że „Porozumienie w ogromnej części popiera Polski Ład, jednak głównym punktem sporu jest składka zdrowotna. Są różnice w sprawach podatkowych, o które będziemy walczyć. Chcemy klasę średnią, czyli małe i średnie przedsiębiorstwa uchronić przed tym drastycznym podniesieniem podatku. Porozumienie będzie walczyć m.in. o to, zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy, mogli skorzystać z ulgi, która zrekompensuje im straty po wejściu w życie Polskiego Ładu".

Gazeta pisze, że PiS czeka także na ewentualne nowe pomysły Porozumienia. Jedna z najważniejszych propozycji dotyczy wysokości składki zdrowotnej dla podatników, którzy będą się rozliczali ryczałtowym PIT. Obecnie taką formę wybrało ok. 1,4 mln osób. Są to przede wszystkim przedsiębiorcy i samozatrudnieni. W tym przypadku, miałby być wprowadzony próg w wysokości 250 tys. zł rocznego przychodu. Natomiast podmioty, których przychód byłby niższy, płaciliby składkę ryczałtową na poziomie 9 proc. od przeciętnego wynagrodzenia. Według obecnych wskaźników to ok. 500 zł miesięcznie.

A co w sytuacji przekroczenia tego progu? DGP rozważa dwie opcje: „Pierwsza zakłada, że składka byłaby naliczana proporcjonalnie do przychodu, przy czym zapewne byłaby liczona od nadwyżki przekraczającej 250 tys. zł. Takie rozwiązanie spowodowałoby z automatu, że tym osobom, których przychód znacząco przekroczyłby próg, opłacałoby się bardziej płacić PIT według skali lub liniowy. Wtedy składka byłaby liczona od dochodu, który jest niższą podstawą niż przychód".

Drugie możliwe rozwiązanie to wielokrotność składki ryczałtowej dla osób, których przychód byłby wyższy niż 250 tys. zł. Szczegóły obu wariantów mają być przedmiotem rozmów.

RadioZET.pl/PAP/DGP