Zamknij

Polski Ład. Jakie świadczenia na dzieci znalazły się w programie?

20.05.2021 18:54
Polski Ład. Jakie świadczenia na dzieci
fot. MONKPRESS/East News

Polski Ład zdaniem przedstawicieli partii rządzącej ma mieć charakter prodemograficzny. Czy nowe świadczenia zachęcą Polaków do powiększania rodziny?

  1. 12 tys. złotych na dziecko, czyli Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy
  2. Babcia plus. Co ze świadczeniem za opiekę nad wnukami?
  3. Żłobki i przedszkola na nowych zasadach

Polski Ład ma sprawić, że w Polsce urodzi się więcej dzieci. Obok sztandarowego programu PiS, jakim jest 500 plus, będą też nowe świadczenia i kolejne pieniądze dla rodzin.

W jaki sposób rząd zachęci Polki do rodzenia? Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z „Faktem” mówi o szczegółach Polskiego Ładu.

12 tys. złotych na dziecko, czyli Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy

Rząd szykuje „kapitał opiekuńczy” dla rodzin. Na każde drugie i kolejne dziecko  pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia rodzice otrzymają łącznie 12 tys. zł. Beneficjenci wybiorą, czy chcą przelew 1000 złotych każdego miesiąca przez rok, czy 500 złotych przez dwa lata. 

Jak mówiła minister rodziny Marlena Maląg w rozmowie z „Faktem”, program miałby obowiązywać od 2022 roku.  Dodała też, że świadczenie nie będzie wiązało się z kryterium dochodowym.

– Nie planowaliśmy kryterium dochodowego. Tutaj najważniejsze jest wyjście naprzeciw rodzicom, m.in. umożliwienie im wyboru. Bo odpowiednio i skutecznie realizowana polityka prorodzinna musi zakładać możliwość wyboru – mówi szefowa resortu.

Minister rodziny dodała, że warunkiem uzyskania świadczenia będzie uprzednie złożenie wniosku. Trzeba będzie w nim wskazać, czy chce się otrzymywać 1000 zł przez jeden rok, czy 500 zł przez dwa lata. Obsługą świadczenia ma zająć się ZUS, wniosek, podobnie jak ma być w przypadku 500 plus, byłby składany tylko przez internet.

Babcia plus. Co ze świadczeniem za opiekę nad wnukami?

Rząd zainspirowany węgierskimi rozwiązaniami prorodzinnymi myślał o wprowadzeniu programu Babcia Plus. Chodzi o specjalne świadczenie adresowane do babć i dziadków, którzy zajmowaliby się opieką nad dziećmi, umożliwiając matkom szybki powrót do pracy. Rozwiązanie polega na przekazaniu prawa do zasiłku opiekuńczego, na Węgrzech wyliczanego na podstawie wysokości pensji rodzica – maksymalnie może on wynieść około 3000 zł miesięcznie.

– Analizowaliśmy różne programy i rozważania prorodzinne funkcjonujące w innych krajach - a taki program funkcjonuje na Węgrzech. W Polsce nie mamy na razie w planach wprowadzania go – komentowała Marlena Maląg.

Żłobki i przedszkola na nowych zasadach

PiS planuje także rozszerzenie programu Maluch plus. „Tworzenie i utrzymywanie przyzakładowych żłobków to nie tylko standard społeczny, ale wręcz cywilizacyjny. W ramach programu Maluch utworzymy nową, osobną ścieżkę dla firm, instytucji rządowych i samorządowych, będących dużymi pracodawcami (powyżej 250 pracowników), aby wspierać takie inicjatywy” – czytamy w programie Prawa i Sprawiedliwości.

Ponadto każda gmina, która będzie chciała zorganizować żłobek na swoim terenie otrzyma dotację na jego budowę. Wsparcie będzie realizowane z programu inwestycyjnego w ramach Polskiego Ładu.

RadioZET.pl/Fakt