Zamknij

Polski Ład. Firmy mają sposób na uniknięcie podwyżki kosztów

02.08.2021 12:06
Polski Ład. Firmy mają sposób na uniknięcie podwyżki kosztów
fot. Piotr Molecki/East News

Z informacji podanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że tylko 500 tys. osób prowadzących działalność i zarejestrowanych w CEIDG zyska na Polskim Ładzie. Są to mikroprzedsiębiorcy na skali podatkowej z dochodami do około 6 tys. zł miesięcznie oraz liniowcy z dochodami przekraczającymi 17 tys. zł. 

Polski Ład został zaprezentowany w połowie maja 2021 roku jako recepta na wybawienie polskiej gospodarki z zapaści spowodowanej koronakryzysem. Program obok wsparcia dla rodzin, dzieci i seniorów zawiera jednak obciążenia finansowe dla przedsiębiorców i obywateli. 

Ministerstwo Finansów znalazło rozwiązanie dla firm, które nie chcą mieć wyższych kosztów stałych. „Rzeczpospolita” informuje, że wyjściem z sytuacji ma być przejście na ryczałt lub założenie spółki. To ma doprowadzić do uniknięcia dodatkowych opłat.

Polski Ład. Firmy mają sposób na uniknięcie podwyżki kosztów

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zdradził gazecie, jak uniknąć podwyżki danin.

- Alternatywą dla podatku liniowego może być ryczałt lub przekształcenie działalności w spółkę – mówi wiceszef resortu.

Ryczałt dla wybranych grup przedsiębiorców będzie atrakcyjny dzięki obniżce części stawek, np. informatycy zapłacą tylko 12 proc. Nie jest to propozycja dla firm ponoszących wysokie wydatki. Na ryczałcie nie można ich odliczyć. Drugim rozwiązaniem jest przekształcenie działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Założenie spółki daje przedsiębiorcy większą ochronę, bo nie odpowiada za biznes całym swoim majątkiem. Dodatkowo będzie mógł wybrać estoński CIT, który stanie się bardziej dostępny.

Jan Sarnowski, wiceminister finansów

Takie zmiany są jednak skomplikowane, kosztowne i wymagają czasu. Grzegorz Grochowina z KPMG w Polsce podkreślił w „Rzeczpospolitej”, że: „plusem jednoosobowej działalności jest łatwość jej prowadzenia. Przekształcenie w spółkę to więcej formalności administracyjnych i księgowych oraz co do zasady wyższe koszty".

Z kolei cytowany Maciej Kubica, radca prawny w TLA, zauważył, że czas nie działa tu na korzyść przedsiębiorców.

- Do stycznia pozostało niewiele czasu. Przedsiębiorcy, którzy chcą od 2022 r. działać w formie spółki z o.o., powinni już teraz podejmować czynności związane z przekształceniem – mówi Maciej Kubica.

Gazeta uważa, że sama zmiana formy prowadzenia działalności nie daje jeszcze korzyści: „ze spółki przedsiębiorca zapłaci 9 proc. (w przypadku małych podatników) lub 19-proc. CIT. Dodatkowo wspólnik zapłaci podatek według skali lub 19-proc. PIT. Korzystny ma być estoński CIT, który pozwala odroczyć zapłatę podatku do momentu wypłaty zysku, a poziom opodatkowania spółki i wspólnika (CIT i PIT) wyniesie 20 proc. W ten sposób skorzysta na tym jednak tylko kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców”.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita