Zamknij

Polski Ład. Czy samorządy stracą pieniądze? MF odpowiada

12.10.2021 17:24
Polski Ład. Czy samorządy stracą pieniądze? MF odpowiada
fot. Piotr Molecki/East News

Czy samorządy skorzystają na wejściu w życie nowych przepisów, wypracowanych w ramach Polskiego Ładu? Minister finansów Tadeusz Kościński zapewnia, że tak. Sceptycy patrzą jednak niepewnie w finansową przyszłość regionów.

Polski Ład  to, według jego pomysłodawców, recepta na wyjście z gospodarczego kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Rządzący podkreślają, że na nowych przepisach zyska większość społeczeństwa. W kontrze do tej tezy staje jednak m.in. przedsiębiorca Ryszard Petru, który nazywa program Zjednoczonej Prawicy „zatrutym owocem polskiej gospodarki”. 

Po wyjściu Jarosława Gowina z koalicji, która wspólnie informowała w połowie maja 2021 roku o założeniach Polskiego Ładu, lider Porozumienia również zaczął negatywnie oceniać promowany wcześniej projekt. Skrytykował kwestie podatkowe, które nazwał „haraczami” dla przedsiębiorców. A jak samorządy wyjdą na nowym pomyśle władzy?

Ministerstwo Finansów o sytuacji samorządów w Polskim Ładzie

- Samorządy nie stracą na Polskim Ładzie, opracowaliśmy rozwiązania, które będą niwelować ich mniejsze wpływy z podatków - zapewnił we wtorek (12 października 2021) minister finansów Tadeusz Kościński.

Od 2022 r. żaden samorząd nie będzie mieć mniejszych dochodów niż prognozował przed Polskim Ładem. Chcemy też ustabilizowania sytuacji finansowej samorządów, aby mogły bezpiecznie planować wydatki i projekty. Stąd szereg rozwiązań dających JST gwarancję stabilnych dochodów

Tadeusz Kościński, minister finansów

Przypomnijmy, że jeszcze w lipcu 2021 roku istniała obawa, że przy okazji wprowadzania Polskiego Ładu, rząd postanowi także zadać cios samorządom, które często przeciwstawiają się pomysłom władzy centralnej. To właśnie na jednostkach samorządu terytorialnego miał spoczywać ciężar płacenia za obietnice PiS. W ciągu 10 lat ma to je kosztować łącznie 132 miliardy złotych. Teraz pojawiają się deklaracje, że nie dojdzie do takiej sytuacji. Szer resortu finansów podkreślił, że samorządy mogą liczyć na rządowe wsparcie.

- W latach 2016-2020 dochody samorządów wzrosły do prawie 1,3 bln zł. W porównaniu do lat 2011-2015 to więcej o blisko 40 proc. Te liczby dotyczą wszystkich samorządów, w tym dużych miast. Rząd wprowadził szereg rozwiązań skierowanych do samorządów, w tym rządowy fundusz inwestycji lokalnych i uelastycznienie samorządowych reguł fiskalnych. W efekcie budżety samorządów w 2020 r. zamknęły się nadwyżką 5,7 mld zł mimo, że samorządy mówią o minus 20 mld zł. Kondycja finansowa samorządów jest bardzo dobra; jest przy tym ściśle powiązana z polską gospodarką, która weszła już na ścieżkę szybkiego wzrostu. – powiedział Tadeusz Kościński.

Tylko po pierwszym półroczu 2021 roku na kontach samorządów jest nadwyżka w wysokości 22,4 mld zł. Wiceminister finansów Sebastian Skuza przypomniał, że w 2021 r. samorządy dostaną dodatkowe 8 mld zł podzielone według algorytmu opartego na obiektywnych danych.

Jeśli chodzi o 2022 r., samorządy przed ogłoszeniem Polskiego Ładu prognozowały dochody z PIT, CIT i subwencji ogólnej na poziomie 140 mld zł. Według prognoz MF dzięki projektowanym zmianom dochody, włączając dodatkowe 8 mld zł, wyniosłyby ok. 149 mld zł, czyli o 9 mld zł więcej niż planowały same samorządy

Sebastian Skuza, wiceminister finansów

Zdaniem Ministerstwa Finansów, dochody Łodzi zwiększą się o 105,1 mln zł, Krakowa będą większe o 90 mln zł, Warszawy o 166 mln zł, Olsztyna o 38 mln, Częstochowy o 31 mln zł.

RadioZET.pl/PAP/Karolina Mózgowiec