Zamknij

Polski Ład „zachęca do cwaniakowania”. Przedsiębiorcy ostro o projekcie

19.10.2021 17:55
Mateusz Morawiecki
fot. Jakub Kaminski/East News

Przedsiębiorcy nie szczędzili Polskiemu Ładowi krytyki, do uwag zaczęli dorzucać także uszczypliwości. Prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i były wiceminister pracy stwierdził, że wprowadzane przez PiS zmiany będą „zachęcać do cwaniakowania”: system jest tak skomplikowany, że będzie wymuszał szukanie najlepszego sposobu rozliczania się z fiskusem.

Polski Ład ma być prawdziwa fiskalną rewolucją. Rząd chętnie przedstawia nowy system jako „największą w historii obniżkę podatków”, przemilczając, że efekt dla przedsiębiorców będzie dokładnie odwrotny. Prowadzący działalność gospodarczą oddadzą znacznie więcej fiskusowi, podatki dla przedsiębiorców mogły wzrosnąć nawet o 50 procent.

Ostatecznie, dzięki zmniejszeniu wymiaru składki zdrowotnej dla części przedsiębiorców, straty będą nieco niższe. Soli do świeżej jeszcze rany dosypał Jarosław Kaczyński, mówiąc że na Polskim Ładzie stracą tylko „cwaniacy”. To Polski Ład wymusi podatkowe cwaniakowanie – zripostowali przedsiębiorcy.

Polski Ład wymusi cwaniakowanie podatkowe. Przedsiębiorcy o zmianach w systemie fiskalnym

Polski Ład wymierzony jest w przedsiębiorców – mówił o tym nawet Jarosław Gowin, który stracił za to stanowisko wicepremiera. Stwierdzenie, że „miliony ciężko pracujących Polaków zapłacą wyższe podatki” kontrastowało z oficjalną narracją rządu.

Prawdziwy stosunek PiS do przedsiębiorców wyraził Jarosław Kaczyński, stwierdzając, że na Polskim Ładzie stracą tylko „cwaniacy”. Prezes partii rządzącej doczekał się szybkiej riposty ze strony prof. Jacka Męciny, doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan i byłego wiceministra pracy. W programie „Money. To się liczy” do wypowiadanych przez wiceministra finansów Sebastiana Skuzę zachęt do stosowania optymalizacji podatkowej odniósł się w taki sposób:

Ta narracja była od początku, zobaczymy, jak to się skończy. Bo to tak, jakby zachęcanie do takiego właśnie cwaniakowania. Z drugiej strony można powiedzieć, że wolność gospodarcza, którą na szczęście jeszcze mamy, na tym właśnie polega. By tak zoptymalizować obciążenia, które będą płacić przedsiębiorcy, by były one jak najbardziej efektywne dla prowadzonej działalności.

prof. Jacek Męcina

Posłuchaj podcastu

Męcina dodał, że zmiana systemu podatkowego to ogromny problem dla wielu przedsiębiorstw także z powodu wypracowanej struktury, pozycji zawodowych oraz siatek płac. Polski Ład wprowadza komplikację systemu: dostosowanie się do przewidywanych ulg i wyłączeń może doprowadzić do ogromnego zamieszania.

Reguły Polskiego Ładu pozwalają na przykład na stosowanie ulgi dla klasy średniej, a więc obniżania „niższych podatków” do poziomu z obecnego systemu fiskalnego. Jeśli jednak pracownik zarobi mniej lub więcej, niż zakładają widełki dla tej ulgi, będzie musiał oddać fiskusowi wyliczoną mu ulgę. Może to oznaczać, że pod koniec roku pracownicy będą zasypywać prośbami o zwiększenie lub zmniejszenie wynagrodzenia, żeby zmieścić się w wyznaczonym przez rząd limicie zarobków.

RadioZET.pl/money.pl