Zamknij

Polski Ład zabierze grudniową składkę na ZUS? Nie odliczymy jej w PIT

02.12.2021 15:11
Składki na ZUS a Polski Ład
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Polski Ład sprawi, że nie odliczymy w PIT składki na ZUS już za grudzień 2021 roku, choć sama ustawa obowiązywać ma od 1 stycznia 2022 roku. Są wyjaśnienia resortu finansów.

Polski Ład wprowadzi rewolucję podatkową i składkową. Choć pod względem podatkowym wielu pracowników i przedsiębiorców zyska za sprawą wyższej kwoty wolnej i podniesienia drugiego progi podatkowego, to reforma składki zdrowotnej sprawi, że część z nich wyjdzie „na minus”.

W podpisanej przed prezydenta, choć stale poprawianej ustawie, mowa o likwidacji możliwości odliczenia części składki zdrowotnej od podatku. Efekt? Składka nie wyniesie 1,75 proc. jej wymiaru, lecz 9 proc.

Polski Ład od stycznia, ale grudniowej składki już nie odliczymy

Zgodnie z obowiązującym jeszcze art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych składka na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od podatku dochodowego. Nie można odliczyć jednak całości, kwota podatku zmniejsza się o 7,75 proc. podstawy wymiaru składki. Pozostałe 1,25 proc. nie podlega odliczeniu i jest faktycznym kosztem podatnika. 

Od 1 stycznia 9 proc. składka, która zasili ZUS, nie będzie mogła być odliczona, na czym stracą podatnicy. Okazuje się, że nie będzie można „odbić” sobie w podatku już grudniowej stawki.

"Składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacona w styczniu 2022 roku za grudzień 2021 roku nie będzie podlegała odliczeniu na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2021 r." – napisało MF w odpowiedzi na pytania PAP.

Innymi słowy opłaconej w styczniu 2022 roku składki za grudzień 2021 roku, nie będzie można odliczyć w PIT. Resort przypomniał bowiem, że przy odliczeniach składki zdrowotnej kluczowa jest data, kiedy składka została opłacona. Jedynym ratunkiem okaże się szybsza opłata składki. 

„Dla celów odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego istotna jest data opłacenia składki, a nie okres składkowy, którego dotyczy opłacana składka” – stwierdzono w odpowiedzi resortu.

RadioZET.pl/PAP