Zamknij

Polski Ład z wersją dla rolników. Co szykuje dla nich rząd?

20.08.2021 14:01
protest rolników
fot. Mateusz Grochocki/East News

Minister rolnictwa Grzegorz Puda zapowiedział, że ramach Polskiego Ładu zostaną wdrożone dwie ważne zmiany dla rolników, dotyczące handlu detalicznego oraz paliw. Szczegóły mają zostać podane w najbliższym czasie.

Rolnicy coraz głośniej protestują przeciwko rządowi Zjednoczonej Prawicy. Domagają się natychmiastowego rozwiązania problemu epidemii afrykańskiego pomoru świń. AGROunia dała politykom czas do piątku 20 sierpnia 2021 na rozpoczęcie rozmów dwustronnych. Jeśli do nich nie dojdzie, w całej Polce będą blokowane drogi.

Grzegorz Puda zapewnił wcześniej, że na pomoc dla poszkodowanych rolników przeznaczono 200 mln zł. AGROunia odpowiedziała, że taka kwota pozwoli wypłacić rekompensaty tylko małej grupie, a zagrożonych upadkiem są tysiące gospodarstw z całej Polski.

Polski Ład dla rolników. Co planuje rząd?

Sztandarowym projektem Polskiego Ładu mającym ułatwić życie rolników jest zapowiedź zwolnienia ich z podatku dochodowego od sprzedaży detalicznej plonów do kwoty 100 000 zł. Ma to zachęcić do kupowania bezpośrednio u producentów, co klientom ma zapewnić niższe ceny, a rolnikom wyższe. Kwota, jaką płaci się w sklepie, jest nawet 10 razy wyższa od tej, jaką otrzymuje rolnik.

Długie łańcuchy dostaw nie sprawdziły się – stwierdził Puda, przypominając, że w Europie żywność transportowana jest średnio na odległość 177 km, zanim trafi na stół.

Namawiamy wszystkich, aby kupować bezpośrednio od rolników, namawiamy do samozbiorów. (…) W ramach Polskiego Ładu poszerzamy możliwość kupowania od rolników nie tylko w najbliższym sąsiedztwie, ale w całej Polsce.

Grzegorz Puda

Drugą z inicjatyw Polskiego Ładu kierowaną do rolników mają być zmiany w ustawie o paliwach. Tutaj politycy nie zdradzili jednak jeszcze bliższych szczegółów.

AGROunia domagała się także wyjęcia sklepów z częściami do maszyn rolniczych z zakazu handlu w niedziele. Awaria, która przytrafi się w ten dzień, oznacza paraliż prac na wiele godzin, a potencjalnie może nawet doprowadzić do utraty zbiorów, jeśli pogoda gwałtownie się zmieni.

RadioZET.pl/PAP