Zamknij

Polski Ład z pułapką na emerytów. Za dłuższą pracę niższa emerytura

11.06.2021 16:51
Mateusz Morawicki
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

Rząd zamierza podnieść wiek emerytalny, obiecując dłużej pracującym wyższe emerytury. Seniorzy, którzy skorzystają z oferty i wypracują okazalsze świadczenia, muszą jednak liczyć się z tym, że z powodu Polskiego Ładu dostaną na rękę mniej, niż osoby z niższymi emeryturami.

Polski Ład to przygotowywany przez rząd przewrót w systemie podatkowym. Sztandarowym i nagłaśnianym nowym rozwiązaniem jest szykowana kwota wolna od podatku dochodowego w wysokości 30 000 zł. Ciszą pomijany jest za to fakt, że zmieniona zostanie składka zdrowotna, której nie można już będzie odliczyć częściowo rozliczając PIT.

W rezultacie  już od średniego wynagrodzenia w naszym kraju w Polskim Ładzie trzeba będzie płacić wyższe niż do tej pory podatki. Podobna pułapka czyha na emerytów: jeśli wypracowane przez nich przez lata świadczenie przekroczy około 5000 zł brutto, to zapłacą od niej tak wysokie podatki, że na rękę dostaną mniej, niż seniorzy z niższymi świadczeniami.

Rząd chce podnieść wiek emerytalny. A za dłuższą pracę ukarze wyższym podatkiem

W Krajowym Planie Odbudowy przedstawionym Komisji Europejskiej rząd zapisał, w jaki sposób będzie „efektywnie podwyższał wiek emerytalny”. Nowa składka zdrowotna ma w tym pomóc: umożliwi lepsze dbanie o zdrowie seniorów, tak by dłużej mogli utrzymywać aktywność zawodową.

Z przedstawionych w dokumencie wyliczeniach wynika, że każdy dodatkowy rok pracy po osiągnięciu wieku umożliwiającego przejście na emeryturę podwyższy otrzymywane świadczenie o 8 procent. Jak więc widać, dłuższa praca ma się opłacać.

Jednocześnie jednak Polski Ład będzie karać osoby, które wypracują sobie zbyt wysokie świadczenia. O ile emerytury i renty do wysokości 2500 zł brutto będą obciążone tylko składką zdrowotną w wysokości 9 procent (rocznie taka emerytura wyniesie 30 000 zł brutto, a więc dokładnie kwotę zwolnioną z PIT), o tyle każdy złoty powyżej tej kwoty będzie już obciążony podatkiem w wysokości 26 procent.

Złoży się na to 9 procent składki zdrowotnej oraz 17 procent podatku dochodowego. Jeśli więc Polscy wezmą sobie do serca porady rządu, zaczną pracować dłużej i dorobią się świadczeń w wysokości około 5000 zł brutto lub wyższych, zostaną za to ukarani wyższymi niż w obecnym systemie podatkami.

Problem mogłaby rozwiązać ulga dla emerytów, analogiczna do tej mającej ratować klasę średnią przed wyższymi podatkami w Polskim Ładzie. Zapytaliśmy o jej ewentualne wprowadzenie Ministerstwo Finansów, ale otrzymaliśmy tylko wymijającą odpowiedź.

RadioZET.pl