Zamknij

Polski Ład z malejącym poparciem. Tylko 15 proc. Polaków wierzy, że zyska

18.01.2022 10:53
Polski Ład z malejącym poparciem. Tylko 15 proc. Polaków wierzy, że zyska
fot. Piotr Molecki/East News

Polski Ład uważany jest za jeden z najbardziej skomplikowanych zbiorów przepisów. Jest niezrozumiały dla przedsiębiorców i pracowników. Sprawdzamy, co pokazuje najnowszy raport.

Polski Ład to recepta rządu na wyjście z gospodarczego kryzysu. Od połowy maja 2021 roku politycy próbują wyjaśniać na czym polegają nowe przepisy, które nawet dla rynkowych ekspertów okazały się niejasne. Za to mogą być żyłą złota dla księgowych, ponieważ dokument jest skomplikowany i niezrozumiały.

Nawet Ministerstwo Finansów nie jest w stanie przygotować narzędzia, które w jasny, prawidłowy i wiążący sposób podawałoby, jakie podatki ma zapłacić dany pracownik. Tadeusz Kościński przyznał, że resort „zderzył się z rzeczywistością”.

Polski Ład niezrozumiały dla Polaków

Z sondażu przygotowanego przez „Super Express” wynika, że Polacy nie rozumieją Polskiego Ładu. Skomplikowane zmiany podatkowe w połączeniu z doniesieniami o obniżonych wypłatach i emeryturach sprawiły, że tylko 15. proc. badanych wierzy, że zyska, a jedna czwarta ankietowanych nie wie, czy zmiany będą dla nich korzystne.

Respondenci pytani byli, jaki wpływ Polski Ład będzie miał na ich dochody. Grupa 36 proc. ankietowanych zaznaczyła odpowiedź "stracę". 26 proc. odpowiedziało, że nie wie. Według 23 proc. Polski Ład nie wpłynie na ich dochody, a 15 proc. ankietowanych uważa, że zyska.

Polski Ład jeszcze namiesza w przepisach

Małgorzata Samborska, doradca podatkowy z Grant Thornton, w podcaście „Biznes. Między Wierszami” mówiła o błędach rządowej rewolucji podatkowej. Jednym z nich, było to, że rząd przy tworzeniu prawa zapomniał, że Polacy często pracują na dwóch etatach, nie zawsze otrzymują pensję w stałej wysokości i zdarza się, że czasem chorują i otrzymują zasiłek. A to komplikuje rozliczenia.

- Zabrakło rzeczowych informacji, były tylko te marketingowe. Rząd skupił się tylko na korzyściach wynikających z Polskiego Ładu – mówi Małgorzata Samborska pytana o przygotowanie księgowych, pracodawców i samych podatników do wdrożenia Polskiego Ładu.

RadioZET.pl/"SuperExpress”