Zamknij

Polski Ład z infolinią podatkową. Wytłumaczy, co ustawodawca miał na myśli

02.11.2021 15:15
Mateusz Morawiecki
fot. Jakub Kaminski/East News

Przepisy podatkowe wprowadzane przez Polski Ład tak bardzo skomplikują rozliczanie się z fiskusem, że rząd przygotowuje specjalną infolinię. Podatnicy będą mogli zasięgać na niej informacji, co oznaczają poszczególne zapisy. Problem w tym, że nawet ich twórcy do końca tego nie wiedzą.

Polski Ład przedstawiany jest przez rząd jako  „historyczna obniżka podatków”. Teoretycznie rozliczanie się z fiskusem ma być proste: od zarobków do wysokości 30 000 zł nie będzie odprowadzać się podatku dochodowego, tylko składkę zdrowotną 9 procent, a od nadwyżki od tej kwoty płacić trzeba będzie równolegle PIT 17 lub 32 procent (w zależności od progu) oraz składkę zdrowotną 9 procent.

Takie rozwiązanie sprawia, że już od przeciętnego polskiego wynagrodzenia trzeba byłoby płacić wyższe podatki, czemu ma zapobiegać ulga dla klasy średniej, określona wzorami wykorzystującymi liczby z 6 miejscami po przecinku oraz wynagrodzenie ujemne. Przedsiębiorcy będą mieli jeszcze gorzej – część wpisanych w Polski Ład rozwiązań uniemożliwiała im w praktyce rozliczenie podatku na czas, co oznaczałoby wymierzanie permanentnych kar przez fiskusa. Część problemów usunięto, ale niektóre przepisy dalej są niemal „czarną magią”. Rozjaśnić sytuację ma zapowiedziane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii infolinia.

Polski Ład z rządową infolinią. Wytłumaczy, jak rozumieć przepisy

Polski Ład pozostaje tajemnicą nawet dla swoich twórców, co pokazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. To w tym resorcie powstała ustawa o możliwości budowania domów do 70 metrów kwadratowych powierzchni zabudowy na zgłoszenie.

W przepisach zawarty jest jednak warunek budowania takiego obiektu „na własne potrzeby mieszkaniowe”, a złamanie go grozi nawet 8 lat więzienia. Zapytaliśmy więc MRiT, czy tak wybudowany dom będzie można sprzedać w przyszłości bez ryzykowania odpowiedzialności karnej oraz czy będzie można udostępnić go do zamieszkania dzieciom. Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy, zaczynała się od sformułowania „wydaje się, że”.

Podobnie zagmatwane są przepisy podatkowe dla przedsiębiorstw. Z tego powodu MRiT zamierza uruchomić specjalną infolinię, tłumaczącą co ustawodawca miał na myśli.

W najbliższych tygodniach powstanie infolinia, której celem będzie informowanie o rozwiązaniach zawartych w ustawach wchodzących w skład rządowego programu Polski Ład.

MRiT

Polski Ład ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Wprowadzi nowe podatki dla biznesu – między innymi „podatek minimalny”, który zapłacić będą musiały nawet przedsiębiorstwa przynoszące straty.

Przedsiębiorcy patrzą na Polski Ład z dużą obawą – zmiany sprawią, że zapłacą znacznie wyższe podatki, niż do tej pory.

RadioZET.pl/money.pl