Zamknij

Polski Ład wzmocni korporacje kosztem polskich MŚP. Gowin protestuje

13.07.2021 16:00
Jarosław Gowin
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Reforma systemu fiskalnego w Polskim Ładzie przedstawiana jest przez rząd jako obniżenie podatków. Zgody co do skutków rewolucji nie ma nawet w Zjednoczonej Prawicy: Jarosław Gowin wprost wskazał, że „koncepcja reformy podatkowej wymaga istotnej korekty”. W szczególności w kwestii likwidacji możliwości odpisywania od podatku składki zdrowotnej.

Polski Ład rodzi się w dużych bólach. Zgodnie z zapowiedzią ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, na początku lipca 2021 powinniśmy dostać do wglądu projekt ustawy modyfikującej system podatkowy. Negocjacje dotyczące zmian fiskalnych wciąż jeszcze trwają: na podwyższenie obciążenia dla klasy średniej i przedsiębiorców nie zgadza się wicepremier Jarosław Gowin.

Minister rozwoju, pracy i technologii wskazał, że rozwiązania zaproponowane przez PiS zwiększają konkurencyjność zagranicznych korporacji, a utrudniają działanie i rozwój mniejszych, polskich przedsiębiorstw.

Gowin: Polski Ład premiuje korporacje kosztem polskich MŚP

Porozumienie Jarosława Gowina nie popiera Polskiego Ładu w jego obecnej formie – wynika z pisma, do którego dotarła Wirtualna Polska. Koalicjant PiS wskazuje w nim na niepożądane rezultaty, jakie będzie mieć wyższe opodatkowanie małych polskich przedsiębiorstw.

W dokumencie z 11 lipca 2021 roku można przeczytać, że reforma podatkowa wymaga istotnej zmiany, jako że proponowane w niej zmiany doprowadzą do zmniejszenia szans polskich przedsiębiorstw na konkurowanie z dużymi, zagranicznymi korporacjami.

Przypominamy, że jedną ze sztandarowych idei Zjednoczonej Prawicy jest patriotyzm gospodarczy. Tymczasem zaproponowane dotychczas rozwiązania podatkowe w wyraźny sposób są korzystniejsze dla przedsiębiorstw dużych (w większości znajdujących się w rękach kapitału zagranicznego) niż dla sektora MŚP, skupiającego głównie przedsiębiorców polskich.

pismo Porozumienia

Gowin głośno mówi, że Polski Ład w obecnym kształcie to „radykalne” zwiększenie podatków dla klasy średniej i przedsiębiorców. Porozumienie uzależnia poparcie dla programu od wprowadzenia ulg dla klasy średniej i dla przedsiębiorców, tak by Polacy stanowiący podstawę sukcesów polskiej gospodarki nie stracili na zmianach.

Polski Ład pod hasłem obniżki podatków może wprowadzić znaczne ich zwiększenie. Wyższe obciążenie fiskalne odczuliby już Polacy zarabiający tylko przeciętne polskie wynagrodzenie.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska