Zamknij

Polski Ład: wyższe podatki już od przeciętnego wynagrodzenia

21.05.2021 15:43
Mateusz Morawiecki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Polski Ład wprowadza kwotę wolną od podatku w wysokości 30 000 zł, dzięki czemu Polacy będą mniej oddawać fiskusowi – przekonuje rząd. Nie wspomina jednak o jednoczesnym wprowadzeniu nowego obciążenia. Z jego powodu „obniżka podatków” oznacza ich podwyżkę już dla osób, które otrzymują średnie wynagrodzenie.

Polski Ład ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2021, gdy w życie wejdą pierwsze zmiany systemu podatkowego w Polsce. Rząd najchętniej mówi o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł, zapewniając, że dzięki temu osoby o niższych zarobkach oraz emeryci oddadzą mniej fiskusowi.

Wraz ze zwolnieniem takich dochodów z PIT rząd jednak ustanowił składkę zdrowotną w wysokości 9 procent, której nie będzie już można odliczyć częściowo od PIT, jak było to do tej pory. Oznacza to, że już od zarobków zbliżonych do przeciętnego wynagrodzenia po wprowadzeniu Polskiego Ładu płaciłoby się wyższe podatki, niż obecnie.

Polski Ład: Polacy otrzymujący przeciętne wynagrodzenie z wyższymi podatkami. Konieczna specjalna ulga

Główny Urząd Statystyczny podał, że w kwietniu 2021 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5805,72 zł brutto. Tymczasem z obliczeń ekonomistów z Grant Thornton wynika, że zasady fiskalne Polskiego Ładu oznaczają podwyżkę podatków już od zarobków w okolicy 6000 zł brutto.

Polski Ład ma być wprowadzony 1 stycznia 2021 roku, można więc założyć, że ze względu na wysoką presję inflacyjną średnie wynagrodzenie do tej daty jeszcze bardziej zbliży się do tej granicy.

Obóz rządzący obiecał, „klasa średnia”, a więc Polacy z zarobkami wyższymi niż przeciętne, nie stracą na Polskim Ładzie. Z tego powodu wprowadzono skomplikowaną, dodatkową ulgę, która na podstawie niesprecyzowanego jeszcze algorytmu będzie odejmować tyle podatku należnego, żeby ostateczna kwota do oddania fiskusowi nie była wyższa od płaconej w obecnym systemie podatkowym.

Ulga ma przysługiwać osobom zarabiającym od 6000 zł brutto do 10 000 zł brutto, pojawiają się też informacje, że górna granica może wynieść 13 500 zł brutto. Zadaliśmy Ministestwu Finansów pytania dotyczące ulgi, między innymi próbowaliśmy się dowiedzieć, czy zostanie wprowadzona na stałe, czy też może będzie obowiązywać na przykład tylko w 2022 roku. Oto, jaką odpowiedź otrzymaliśmy.

Szczegóły rozwiązań, w tym również kształt ulgi dla klasy średniej, zostaną zaprezentowane w projekcie ustawy, która zostanie poddana szerokim konsultacjom publicznym.

Ministerstwo Finansów

Analogiczne rozwiązanie szykowane jest dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczających się według liniowej skali podatkowej 19 procent. Nie przysługuje im kwota wolna od podatku, więc z chwilą wprowadzenia Nowego Ładu ich obciążenie podatkowe natychmiast wzrośnie do 28 procent przez doliczenie nowej składki zdrowotnej.

RadioZET.pl