Zamknij

Polski Ład wymusi podwyżki cen najmu. Mieszkania będą jeszcze droższe?

17.08.2021 13:13
Polski Ład wymusi podwyżki cen najmu. Mieszkania będą jeszcze droższe
fot. Lukasz Piecyk/REPORTER/EastNews

Polski Ład obniży zyski z najmu. Inwestowanie w nieruchomości będzie mniej opłacalne, a to może spowodować podnoszenie cen za wynajem mieszkania. Inwestorzy, którzy wyłożyli kapitał na nieruchomości będą chcieli go odzyskać od lokatorów.

Nieruchomości to jedna z najbardziej stabilnych i najczęściej wybieranych metod inwestowania kapitału w czasach kryzysu. Lockdown spowodował zastój i obostrzenia w wielu branżach, ale rynek mieszkaniowy notuje ciągłe wzrosty. Polscy deweloperzy w 2020 roku oddali do użytku najwięcej mieszkań ze wszystkich europejskich krajów. Sektor nieruchomości rośnie w siłę, firmy stawiające budynki zarabiają, a ceny mieszkań idą w górę.

Równocześnie rząd przygotował projekt „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który polega na wsparciu rodzin do 40. roku życia w zakupie własnego mieszkania lub powiększenia lokalu, w którym obecnie mieszkają. W ten sposób młode małżeństwa mogą dostać od rządu nawet 100 tys. zł. Jednak nie wszystkie inicjatywy są korzystne dla zwykłych obywateli. Pojawiła się informacja, że Polski Ład zabierze firmom podatkowe korzyści z wynajmu, a to przełoży się na podniesienie stałych kosztów miesięcznych dla wynajmujących mieszkania.

Polski Ład obniży zyski z najmu. Różnicę zapłacą lokatorzy

Inwestorzy, którzy czerpią zyski z najmu mieszkań będą musieli zapłacić fiskusowi wyższe kwoty. „Rzeczpospolita” pisze, że nie rozliczą już w podatkowych kosztach wydatków na ich zakup. Stracą także zarabiający na wynajmie prywatnym. Zakazać ma tego Polski Ład.

Przedsiębiorcy nie będą mogli amortyzować mieszkań, przez to nie odliczą kosztów i zapłacą więcej fiskusowi

Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA

Nowe prawo ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. W rozmowie z gazetą, Aleksandra Kalinowska, doradca podatkowy w kancelarii Andersen informuje, że: „prawo do amortyzacji stracą też ci przedsiębiorcy, którzy już kupili mieszkania i zakładali, że będą mogli je korzystnie rozliczyć. To zmiana reguł w trakcie gry”.

Ministerstwo Finansów przedstawiło nowelizację ustawy o PIT, w której jest zawarta regulacja wyłączająca z amortyzacji służące działalności gospodarczej, wydzierżawiane albo wynajmowane budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Według "Rzeczpospolitej", fiskus wprowadza ten zakaz, gdyż "skarbówce nie podobają się korzyści podatkowe z wynajmu". Jeśli ten przepis wejdzie w życie, ani przedsiębiorcy, ani wynajmujący prywatnie (oni w ogóle zostaną pozbawieni prawa do odliczeń), nie zamortyzują już mieszkania.

Obecnie zakup mieszkania można rozliczyć w kosztach, a przy jego sprzedaży (po pięciu latach) nie trzeba wykazywać przychodu. Z tego powodu Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu pisze, że „nieruchomości mieszkaniowe korzystają z podwójnych preferencji w PIT".

RadioZET.pl/PAP/Mieczysław Rudy/Rzeczpospolita