Zamknij

Polski Ład uchwalony. Co zmienią nowe przepisy​?

01.10.2021 18:05
Polski Ład uchwalony. Co zmienią nowe przepisy​
fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER/EastNews

W piątek (1 października 2021) Sejm uchwalił nowelizację ustaw podatkowych. Oznacza to oficjalne wejście w życie nowych przepisów wprowadzających do krajowego ustawodawstwa Polski Ład. Sprawdzamy, co zmieni się wraz z uchwalonym prawem.

Polski Ład został w połowie maja 2021 roku zapowiedziany przez Zjednoczoną Prawicę jako recepta na wyjście z kryzysu gospodarczego po pandemii koronawirusa.

Rządzący zapewniali, że większość społeczeństwa zyska na nowych przepisach, jednak przedsiębiorcy mieli co do tego wątpliwości i zaproponowali swoje poprawki. 

Rząd wprowadził Polski Ład. Co się zmieni w podatkach?

W Sejmie uchwalona została nowelizacja ustaw podatkowych. W piątek (1 października 2021) za nowymi przepisami zagłosowało 235 posłów, 217 był przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Jakie zmiany zostały zaakceptowane przez polityków?

  • Podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Obecnie, w ramach kwoty wolnej, można odliczyć w zależności od dochodów od ok. 3,1 tys. zł do 8 tys. zł. W przypadku najwięcej zarabiających ta kwota spada do zera.
  • Podwyżka drugiego progu podatkowego, do którego obowiązuje stawka 17 proc., a powyżej którego stawka rośnie do 32 proc. Obecnie ten próg wynosi 85 tys. zł, od przyszłego roku ma być to 120 tys. zł.
  • Składka zdrowotna– obecnie wynosi 9 proc. dochodu, ale 7,75-proc. część składki podlega odliczeniu od podatku. Uchwalona w piątek ustawa to odliczenie likwiduje.
  • Ulga dla klasy średniej - dzięki niej brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej nie zwiększy podatków płaconych przez osoby o dochodach wynoszących od 68,4 tys. zł do 133,6 tys. zł.

RadioZET.pl/PAP/Marek Siudaj