Zamknij

Polski Ład to emerytury bez podatku. O ile wzrosną? [TABELA]

Michał Tomaszkiewicz
10.09.2021 10:19
emerytka licząca pieniądze
fot. Marek BAZAK/East News

Dzięki kwocie wolnej od podatku podniesionej do 30 000 zł emeryci ze świadczeniami do 2500 zł brutto nie zapłacą podatku. Czy w takim razie do ręki dostaną dokładnie tyle, ile warte jest ich świadczeni przed opodatkowaniem? Nie – fiskus zabierze im nową, sześciokrotnie wyższą składkę zdrowotną. Ile więc wynosić będą emerytury w Polskim Ładzie?

Polski Ład likwiduje podatek dla emerytów pobierających świadczenia do 2500 zł – przekonują politycy obozu rządzącego z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Dzięki temu do ręki dostaną znacznie więcej, niż teraz. Czy to prawda? Tak – większość emerytów skorzysta finansowo na Polskim Ładzie. Jednocześnie jest to też półprawda: fiskus i tak położy rękę na części ich świadczenia.

Polski Ład to jednocześnie zła wiadomość dla seniorów, którzy pracowali długo, na dobrze płatnych stanowiskach. Oni na „historycznej obniżce podatków” stracą: państwo będzie im zabierać z emerytury więcej, niż obecnie. Jak to możliwe?

Emerytury w Polskim Ładzie. Ile zyskają lub stracą seniorzy?

Emerytury w obecnym systemie fiskalnym obciążone są podatkiem dochodowym w wysokości 17 procent oraz składką zdrowotną wynoszącą 9 procent. 7,75 procent podstawy składki wyliczane jest jednak do PIT, w związku z czym faktyczne opodatkowanie wynosi 17 procent PIT plus 1,25 procent niewliczonej do podatku dochodowego składki NFZ. Łącznie jest to więc 18,25 procent.

W Polskim Ładzie, dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł, emeryci otrzymujący do 2500 zł brutto PIT płacić nie będą. Czy to oznacza, że do ręki dostaną kwoty identyczne z wartością świadczeń przed opodatkowaniem i senior z emeryturą 2500 zł brutto otrzyma 2500 zł netto? Nie – fiskus zabierze im pieniądze, ale jak tłumaczy rząd, nie jako podatek. Zgodnie z przyjętą przez polityków definicją, składka zdrowotna podatkiem bowiem nie jest.

A ta realnie wzrosła w Polskim Ładzie ponad sześciokrotnie. Stała się bowiem w pełni samodzielną, niezależną daniną, którą trzeba opłacić równolegle do PIT. Z tego powodu od emerytur do 2500 zł brutto w Polskim Ładzie fiskus zabierze 9 procent. Świadczenia od 2501 zł brutto do 10 000 zł brutto (drugi próg podatkowy został podwyższony do 120 000 zł) będą opodatkowane łączną stawką 26 procent (w porównaniu do 18,25 procent obecnie) za różnicę między otrzymywaną emeryturą kwotą wolną od podatku. Seniorzy z emeryturami wyższymi niż 10 000 zł brutto oddadzą zaś państwu 41 procent od swoich świadczeń (obecnie jest to 33,25 procent) przewyższających 120 000 rocznie. 

Ile w praktyce będą wynosić emerytury w Polskim Ładzie? Oto przykładowe wartości dla wybranych wysokości świadczeń, od emerytury minimalnej do świadczenia, które w nowym systemie fiskalnym zostanie obniżone przez „historyczne najniższe”, ale w praktyce wyższe podatki.

Emerytury w Polskim Ładzie. Jakie zyski na kwocie wolnej od podatku? [TABELA]

Wszyscy emeryci, których świadczenia są niższe niż 5000 zł brutto, skorzystają na Polskim Ładzie. Ich emerytury wzrosną. O ile? To zależy od wysokości świadczenia.

emerytury_polski_lad_stawki_02
fot.

RadioZET.pl

Najwięcej zyskają emeryci ze świadczeniami zbliżającymi się do 2500 zł brutto: nowa kwota wolna od podatku sprawi, że oddadzą państwu 9 procent nowej składki zdrowotnej zamiast 18,25 procent PIT i składki, jak obecnie.

ZOBACZ TAKŻE:  Nie przepłacaj za ubezpieczenie samochodu! Sprawdź, jak znaleźć OC i AC 

Zysk z wprowadzenia Polskiego Ładu może sięgnąć nawet niemal jednej emerytury. Według rządu, wyższe emerytury dzięki nowym zasadom otrzyma ponad 90 procent seniorów.

Zysk będzie widoczny dla wyższych świadczeń, wraz z wzrostem wysokości emerytury będzie on jednak coraz niższy. To efekt opodatkowania kwot wyższych niż 30 000 zł rocznie (a więc wszystkiego powyżej 2500 zł brutto) stawką 26 procent zamiast dotychczasowego 18,25 procent.

RadioZET.pl