Zamknij

Polski Ład stanie się faktem. Ustawa podatkowa z podpisem prezydenta

16.11.2021 13:10
Polski ład z podpisem prezydenta
fot. Beata Zawadzka/East News

Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Co to oznacza dla milionów podatników?

Polski Ład stanie się faktem. Szereg ustaw podatkowych 15 listopada 2021 roku zostało podpisanych przez Andrzeja Dudę. To pracowity dzień dla prezydenta, który złożył podpis pod 11 aktami, w tym ustawami dotyczącymi reformy podatkowej.

Zgodnie z podpisaną nowelą ustawy o PIT, od nowego roku większość podatników będzie cieszyć się wyższą kwotą wolną od podatku i wyższym progiem podatkowym. Część Polaków straci jednak na niekorzystnej dla portfeli podatników reformie składki zdrowotnej.

 Polski Ład. Ustawa podatkowa podpisana

Zgodnie z opublikowaną na stronie Prezydenta RP informacją, podpisana nowela ustaw podatkowych, ma na celu „ stworzenie przyjaznego i sprawiedliwego systemu podatkowego”.  Czy rzeczywiście tak będzie?

 

Polski Ład namiesza w systemie podatkowym. Będą przynajmniej dwie „dobre zmiany”. Podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł, sprawi, że więcej podatników uniknie 32 proc. stawki podatku. Do 30 tys. zł wzrośnie też kwota wolna od podatku, na czym zyskają pracownicy i niektórzy przedsiębiorcy.

Posłuchaj podcastu

Korzyści z tych zmian zmniejsza lub niweluje reforma składki zdrowotnej, która będzie wyliczana i płacona proporcjonalnie do dochodu. Zniknie też możliwość odliczenia 9 proc. składki w rozliczeniu PIT. Obecnie w ramach takiej ulgi odliczyć można 7,75 proc. podstawy jej wymiaru. Taka możliwość zostanie jednak zlikwidowana, a podatnicy będą płacić pełną składkę bez możliwości „odbicia” sobie tych kosztów w PIT.

RadioZET.pl