Zamknij

Polski Ład: rodzice rozwiedzeni i żyjący bez ślubu zapłacą wyższe podatki

30.07.2021 17:07
mężczyzna z wózkiem dziecięcym
fot. Tomasz Kawka/East News

Polski Ład będzie dzielić rodziców na równych i równiejszych. Na więcej mogą liczyć małżeństwa, zarówno jeśli chodzi o nowe świadczenia socjalne, jak i korzystniejsze rozwiązania podatkowe.

1000 plus dla rodziców samotnie wychowujących dzieci i żyjących bez ślubu będzie wypłacane jako 500 zł. Małżeństwa będą miały wybór, czy kwotę 12 000 zł na drugie i kolejne dzieci chcą otrzymać w 12 transzach po 1000 zł, czy 24 wypłatach wynoszących 500 zł.

W Polskim Ładzie zmieniona zostanie także ulga, która przysługuje rodzicom samotnie wychowującym dzieci. Umożliwia ona rozliczanie się z dzieckiem, dzięki czemu podatek do zapłacenia może być wyraźnie niższy. Nowelizacja przepisów ma uszczelnić tę ulgę, która obecnie zgodnie z orzeczeniem sądu przysługuje obu rozwiedzionym lub żyjącym w nieformalnym związku rodzicom dziecka.

Polski Ład. Rząd zabierze rozwiedzionym i żyjącym bez ślubu rodzicom ulgę podatkową

Samotni rodzice mogą skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dzięki rozliczeniu PIT razem z dzieckiem. Mechanizm jest podobny, jak w przypadku wspólnego rozliczania się przez małżonków.

W przypadku skorzystania z ulgi fiskusowi trzeba oddać dwukrotność podatku obliczonego od połowy rocznych dochodów, co może pozwolić na przykład uchronić się przed wpadnięciem w wyższy próg podatkowy. Z preferencyjnego opodatkowania może skorzystać rodzic samotnie wychowujący dziecko, o ile nie ma ono rocznych dochodów wyższych niż 3089 zł.

Preferencyjne opodatkowanie działa na podobnej zasadzie co wspólne rozliczenie małżonków. Prawo do niego mają tylko małżeństwa, rodzice rozwiedzeni lub żyjący bez ślubu mogli analogiczną ulgę uzyskać tylko dzięki rozliczeniu się z dzieckiem.

Zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 573/15) prawo do preferencyjnego rozliczania się z dzieckiem mają oboje rozwiedzeni rodzice, którzy naprzemiennie zajmują się potomstwem. Każdemu z nich przysługuje status osoby samotnie wychowującej dziecko.

Orzeczenie to zdaniem Ministerstwa Finansów doprowadziło do nadużywania przepisów. Z preferencji korzystać miały także pary, które żyją ze sobą nieformalnie, zaniżając tym samym dochody państwa. Sposób na niższe podatki wykorzystywali także rozwodnicy.

Polski Ład ma to zmienić: do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania z dzieckiem prawo będzie miał już tylko jeden rodzic. Ma to uniemożliwić uzyskiwanie korzystniejszego opodatkowania obu rodzicom po rozwodzie oraz obu osobom, które żyją w nieformalnych związkach.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl