Zamknij

Polski Ład: pracownicy będą mogli bezkarnie pracować na czarno

07.10.2021 20:24
tabliczka Państwowej Inspekcji Pracy
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pracujący na czarno nie poniosą w Polskim Ładzie żadnych kar, w tym finansowych. Nowe przepisy powstały, by walczyć z zatrudnianiem bez umowy i wypłacaniem pensji bez odprowadzania podatków.

Polski Ład, przedstawiany przez rząd jako  „najwyższa w historii obniżka podatków”, bardzo mocno koncentruje się na zwiększaniu dochodów podatkowych państwa. Przejawem uszczelniania systemu ma być między innymi podatek minimalny od przychodów, mający zabezpieczyć przed transferowaniem zysków za granicę.

Innym pomysłem na zwiększenie dochodów budżetowych jest obietnica całkowitej bezkarności dla pracujących na czarno. Polski Ład, który wejdzie w życie 1 stycznia 2022, będzie nawet działał wstecz i obejmie wcześniejsze bezumowne świadczenie pracy. Rząd liczy, że skłoni to osoby bez formalnego zatrudnienia do zgłaszania tego do odpowiednich organów.

Polski Ład: odpowiedzialność za pracę na czarno tylko dla pracodawców

Uszczelnienie systemu podatkowego ma przynieść jakże potrzebne budżetowi pieniądze. Rząd chętnie chwali się wypracowaniem nadwyżki przychodów, eksperci jednak wskazują, że lepsze od założonych wyniki to kwestia przede wszystkim wcześniejszego zaniżenia wysokości wpływów z VAT w przyjętym projekcie oraz wysokiej inflacji.

Najwyższa Izba Kontroli wskazała ponadto, że rząd ukrywa zadłużenie poza budżetem. Dług Polski wzrósł w 2020 roku o 200 mld zł więcej, niż oficjalnie zaraportowano. Wpływów trzeba szukać więc wszędzie.

Zwolnienie pracujących na czarno z odpowiedzialności finansowej ma według Ministerstwa Finansów „zachęcić osoby zatrudnione na czarno do dochodzenia swoich praw oraz zgłaszania do odpowiednich organów faktu, że pracują nielegalnie”.

Na poważne sankcje muszą z kolei nastawić się zatrudniający pracowników bez umowy wypłacający wynagrodzenia – także częściowo – bez obłożenia ich pobieranymi przez państwo podatkami i składkami.

Obecnie obowiązujące prawo karze za pracę na czarno zarówno pracodawcę, jak i pracownika. Oznacza to między innym konieczność pokrycia z własnej kieszeni zaległego podatku dochodowego oraz części składki zdrowotnej.

RadioZET.pl/Bankier.pl/prawo.pl