Zamknij

Polski Ład pozwoli sprawdzić, ile zarabiają znajomi z pracy

18.05.2021 12:10
pracownicy w biurze
fot. PHOTOSHOT/REPORTER/East News

Zapobieganie różnicowaniu płacy w zależności od płci ma gwarantować zapisany w Polskim Ładzie przepis umożliwiający zobowiązanie pracodawcy do zdradzenia, jak nasza płaca wygląda na tle wynagrodzeń pobieranych przez innych zatrudnionych na takim samym lub podobnym stanowisku.

Polski Ład ma wprowadzić duże zmiany w Kodeksie pracy. Nowe przepisy mają przyczynić się do zmniejszenia luki płacowej, czyli różnic w wynagrodzeniu dla pracowników wykonujących te same obowiązki powstających ze względu na różne traktowanie płci.

Zatrudnieni dostaną prawo do zobowiązania pracodawcy do przedstawienia raportu, jak otrzymywana płaca wygląda na tle wynagrodzeń innych osób znajdujących się na takim samym lub podobnym stanowisku i dlaczego pensja w takiej a nie innej wysokości została zaproponowana danemu pracownikowi.

W Polskim Ładzie będzie można porównać zarobki ze znajomymi z pracy

Pomysł, który ostatecznie znalazł się w Polskim Ładzie, został zaprezentowany jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. Projekt ustawy pojawił się w czerwcu 2020 roku, jednak Sejm nie spieszył się z pracami nad nowymi przepisami.

Ostatecznie zmiany w Kodeksie pracy mające zapobiegać dyskryminacji płacowej mają stanowić część Polskiego Ładu. Obóz rządzący nie zdecydował się na wpisanie twardych wytycznych dotyczących zrównania płac. Zamiast tego proponowane rozwiązanie mówi o możliwości sprawdzenia, jak zarabia się w porównaniu do innych zatrudnionych na tym samym lub podobnym stanowisku.

Według danych GUS, luka płacowa między mężczyznami a kobietami wynosi średnio 20 procent. Nowe prawa pracownicze mają pomagać w ustaleniu, czy płeć danego pracownika mogła wpłynąć na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia.

Polski Ład ma „zobligować duże firmy do tego, aby na żądanie pracownika w ciągu 30 dni musiały uzasadnić powód wypłacania określonego wynagrodzenia” oraz podać „informacje o przeciętnych zarobkach osoby płci przeciwnej, która wykonuje takie same lub podobne obowiązki”.

Najbardziej rewolucyjną zmianą wprowadzaną przez Polski Ład jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł, co powinno zmniejszyć obciążenie fiskalne osób o niższych zarobkach. Jednocześnie jednak wysokość składki zdrowotnej zostanie zwiększona do 9 procent i nie będzie można już odliczyć jej od podatku.

RadioZET.pl/money.pl