Zamknij

Polski Ład: powstanie ulga dla emerytów? Bez niej obniżka świadczeń

27.05.2021 15:47
emeryt
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ulga dla klasy średniej ma uchronić Polaków zarabiających przeciętną pensję od płacenia wyższych podatków, ulga dla samozatrudnionych ma uratować ich przed takim samym losem. A co z emerytami, którzy przez Polski Ład dostaną niższe emerytury? O specjalną ulgę dla nich zapytaliśmy Ministerstwo Finansów.

Polski Ład ma według obozu rządzącego przynieść Polakom dużą obniżkę podatków. Przyczynić się do tego ma podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł. Nie oznacza to jednak, że od niskich zarobków nie trzeba będzie płacić żadnej daniny: od każdego zarobionego złotego państwo zabierze 9 procent w postaci składki zdrowotnej.

W praktyce więc rządowa „obniżka podatków” oznacza ich podwyżkę dla osób, które zarabiają co najmniej przeciętne polskie wynagrodzenie. Gorszy los Polski Ład sprawi osobom prowadzącym samodzielną działalność gospodarczą i rozliczających się na podatku liniowym. Z powodu braku możliwości odliczenia części składki zdrowotnej od podatku dochodowego będą oddawać nie 19 procent, a 28 procent od każdego, najmniejszego nawet dochodu. Proste obliczenia pokazują, że na rewolucji podatkowej straci także część emerytów, którzy od otrzymywanych świadczeń płacić będą musieli wyższy podatek.

Ulga dla emerytów. Polski Ład obniży część świadczeń

Rząd podwyższy wiek emerytalny – wiemy o tym po przeanalizowaniu działań wpisanych do Krajowego Plany Odbudowy. Na początek zaplanowany jego „efektywne wydłużenie” przez zwolnienie z PIT osób, które mimo możliwości przejścia na emeryturę będą kontynuować aktywność zawodową. Rozwiązanie może być jednak mniej atrakcyjne, niż wygląda to na pierwszy rzut oka: emeryci nie dostaną darowanego podatku do ręki, lecz będzie on przekazywany na ich Indywidualne Konta Emerytalne.

Równocześnie ma być budowana wśród Polaków akceptacja dla dłuższej pracy, jako że to właśnie zbyt wczesne przechodzenie na emeryturę wskazane zostało przez rząd jako powód zbyt niskich emerytur. Z KPO można się dowiedzieć, że wydłużenie aktywności zawodowej o rok spowoduje podwyższenie emerytury o 8 procent.

Polski Ład będzie jednak karał podatkowo osoby, które długą pracą dorobią się wysokich emerytur. Z wyliczeń wynika, że w nowym systemie seniorzy ze świadczeniami w wysokości od około 5000 zł brutto zaczną dostawać na rękę kwoty niższe, niż obecnie.

Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, czy w związku z tym planowana jest ulga dla emerytów, która chroniłaby przed płacenie wyższych podatków, tak jak jest to w planach w przypadku klasy średniej i samozatrudnionych.

Polski Ład to program obejmujący wiele obszarów życia społeczno-gospodarczego Polski. Jednym głównych elementów Polskiego Ładu są zmiany podatkowe, wśród których przewidziano kilkanaście preferencji podatkowych dla przedsiębiorców oraz ich pracowników. Zmiany podatkowe mają na celu także zwiększenie sprawiedliwości systemu podatkowego, polegające na złagodzeniu drastycznych dysproporcji pomiędzy opodatkowaniem osób mniej zarabiających, szczególnie w ramach stosunku pracy oraz osób osiągających najwyższe dochody w kraju. Na zmianach skorzysta 18 mln podatników, z czego ponad połowa w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Szczegóły rozwiązań zostaną przedstawione w projekcie ustawy, która zostanie poddana szerokim konsultacjom publicznym.

Ministerstwo Finansów

Jak widać, resort na razie nie ma w planach ulgi dla emerytów, albo przynajmniej nie chce jeszcze o tym mówić. Polski Ład według obozu rządzącego ma wspomóc seniorów, zwiększając otrzymywane przez nich świadczenia dzięki wprowadzeniu wyższej kwoty wolnej od podatku.

Jednocześnie jednak zwiększy obciążenie fiskalne emerytom, którym przysługują wysokie emerytury. Jeśli ulga dla seniorów nie powstanie, rząd będzie wysyłał Polakom sprzeczne komunikaty. Z jednej strony będzie zachęcał do dłuższej pracy, by wypracować wyższe świadczenie, z drugiej zaś będzie pokazywać, że osobom którym się to udało, będzie zabierać w podatkach więcej.

RadioZET.pl