Zamknij

Polski Ład: piwo podrożeje o 5 zł? Jest projekt ustawy

20.09.2021 08:39
piwo w skrzynce
fot. Polska Press/East News

5 mld zł wpływów budżetowych może przynieść ujednolicenie sposobu naliczania akcyzy od piwa i mocniejszych alkoholi. Projekt odpowiedniej ustawy, która wpisałaby się w Polski Ład, jest już w Ministerstwie Finansów. Jeśli prawo zostanie przyjęte, piwo podrożeje nawet o 5 zł na butelce.

Piwo to ulubiony napój alkoholowy Polaków – złoty trunek zgarnia 55 procent wpływów całego rynku. Jednocześnie jednak producenci piwa odprowadzają tylko 28 procent należności z akcyzy za alkohol. Branża spirytusowa, która przy kontrolowaniu 38 procent rynku uiszcza 69 procent całości akcyzy od alkoholu, uważa że sposób naliczania akcyzy powinien zostać ujednolicony.

Jak ustalił „Fakt”, za przekonaniami poszły czyny. Branża miała przygotować i przekazać do Ministerstwa Finansów projekt ustawy wcielającej postulaty producentów mocnych alkoholi w życie. Rząd potrzebuje pieniędzy na sfinansowanie Polskiego Ładu, obok możliwości zebrania dodatkowych 5 mld zł z rynku raczej nie przejdzie obojętnie. Przyjęcie ustawy oznaczałoby odczuwalne podwyżki cen piwa.

Piwo podrożeje o 5 zł? Projekt ustawy w Ministerstwie Finansów

Ponad połowa ceny wódki kosztującej 20 zł to akcyza, wynosząca w tym przypadku 12,55 zł. Piwo jest obciążone mniej: w cenie napoju z zawartością alkoholu 5,5 procent i kosztującego 3 zł akcyza wynosi 54 grosze.

Przy ujednoliceniu sposobu naliczania akcyzy piwo mocno by podrożało. Jak podał „Fakt”, akcyza od piwa o zawartości alkoholu 7 procent wzrosłaby z obecnych 77 groszy do 2,2 zł. Piwo o zawartości alkoholu 10 procent sprzedawane w butelce 0,9 litra podrożałoby o 5,13 zł. Akcyza na nie wzrosłaby czterokrotnie.

Projekt ustawy został przygotowany przez Związek Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego, nie jest to więc inicjatywa rządowa. ZPPPS przygotował jednak argumentację, która może paść na podatny grunt. Politycy obozu rządzącego szukają bowiem pieniędzy do zasponsorowania Polskiego Ładu, który z powodu wstrzymania środków z Unii Europejskiej może nie otrzymać wymaganego finansowania.

W ramach Polskiego Ładu zapowiadanych jest szereg programów społecznych, których realizacja niesie ze sobą ogromne koszty finansowe, a co za tym idzie znaczące obciążenie dla budżetu państwa. Wiele wskazuje również na to, że skutki fiskalne proponowanych zmian są niedoszacowane, zaś zbilansowanie budżetu będzie wymagało znalezienia dodatkowych źródeł pozyskiwania dochodów. Oczywistym skutkiem fiskalnym tej operacji będzie spadek wpływów. Jednym ze źródeł pozyskania dodatkowych wpływów może być ujednolicenie zasad opodatkowania szeroko rozumianych wyrobów spirytusowych, obejmujących nie tylko napoje alkoholowe, ale również piwo.

uzasadnienie projektu ustawy

Pozytywne przyjęcie pomysłu na ujednolicenie stawek zostało zasygnalizowane podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu przez Henryka Kowalczyka, przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Czy rząd zdecyduje się na przyjęcie ustawy wyciągającej z kieszeni piwoszy dodatkowe 5 mld zł? Pokusa jest duża, jednak oznaczałoby wywołanie ogromnego niezadowolenia społecznego w obliczu możliwych wcześniejszych wyborów parlamentarnych, co nie wchodzi w grę.

RadioZET.pl/Fakt