Zamknij

Polski Ład pełen pułapek. „W Polsce bardziej opłaca się hazard niż praca”

15.10.2021 19:56
Mateusz Morawiecki
fot. Jakub Kaminski/East News

Senat rozpoczął prace nad uchwalonymi przez Sejm ustawami wprowadzającym Polski Ład. Politycy i eksperci nie szczędzili krytyki sztandarowemu projektowi PiS. Podkreślano zawiłość przygotowanego prawa, liczne „wrzutki” zmieniające inne przepisy oraz niedokończenie prac nad niektórym rozwiązaniami.

Polski Ład przedstawiany jest przez rząd jako  „najwyższa w historii obniżka podatków”. Tezą dla tego stwierdzenia jest wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł oraz podwyższenia drugiego progu podatkowego do 120 000 zł.

Sprawdziliśmy korzyści, jakie osiągnie się z tych zmian: teoria mówiła, że osoba zarabiająca 10 000 zł brutto odda fiskusowi łącznie jedną wypłatę mniej. W praktyce, jak można przekonać się dzięki kalkulatorowi udostępnionemu przez Ministerstwo Finansów, zmniejszenie podatku obniży kwotę zabieraną z wynagrodzenia przez fiskusa o 0 zł. Specjaliści mówią wprost: Polski Ład to podatkowy rozbój.

Polski Ład po lupą Senatu. „Pułapek tak wiele, że trudno wszystkie wymienić”

Polski Ład nie ma co liczyć na łagodne traktowanie w Senacie. Już pierwsze prace wyższej izby parlamentu nad pakietem ustaw zmieniającym system podatkowy w Polsce odbyło się pod hasłem „Polski Ład – chaos w podatkach i niepewność w emeryturach”. To opinia nie tylko polityków opozycji, lecz także przedsiębiorców i prawników.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki stwierdził, że rozwiązanie jestem pełne pułapek i „wrzutek”, które komplikują i zaciemniają system prawny. Przykładem może być nowelizacja prawa budowlanego wprowadzająca możliwość budowania domów o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych na zgłoszenie, bez konieczności występowania o pozwolenie. W odpowiedzi na pytania redakcji Biznes na RadioZET.pl dotyczące sprecyzowania zapisów dotyczących „realizacji własnych celów mieszkaniowych”, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, odpowiedziało że „wydaje się”, że za pozwolenie zamieszkania w takim domu dzieciom nie będzie groziła odpowiedzialność karna i więzienie.

Kalkulator wynagrodzeń - Polski Ład

Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności w Senacie, wskazał z kolei, że przepisy Polskiego Ładu nie zostały poddane odpowiednim konsultacjom społecznym. Prawdziwe gromy na nowe przepisy rzucali przedsiębiorcy i prawnicy, między innymi prof. Adam Mariański, prawnik, doradca podatkowy, wykładowca akademicki i przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

W Polsce bardziej opłaca się uprawiać hazard niż pracować, bo od wygranej w grach losowych płaci się państwu 10 procent podatku. (…) W pakiecie tych ustaw są wynaturzenia podatkowe. Potworki. (…) Etatowcy, którzy będą mieli ulgę dla klasy średniej, będą prosili pracodawców w grudniu, by im nie przyznawali premii, bo stracą ulgę. Ta ulga to absurd i pułapka (…) Polski Ład to rozbój.

prof. Adam Mariański

Krytyki nie szczędził także Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Stwierdził on, że Polski Ład już odstrasza inwestorów zagranicznych.

Niedawno miałem spotkanie z pewnym inwestorem, który chciał w Polsce stworzyć 2,5 tys. nowych miejsc pracy, ale zrezygnował. Wybrał Wyspy Brytyjskie, bo jak stwierdził, królowa angielska rzadziej zmienia zdanie o podatkach niż polska władza.

Maciej Witucki

Polski Ład ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Na przystosowanie się do ostatecznej wersji prawa przedsiębiorcy będą mieć zaledwie dwa miesiące.

Mało czasu będzie miał także ZUS, który w Polskim Ładzie ma wypłacać „emerytury bez podatku”, ale za to z nową, samodzielną składką zdrowotną. Na przygotowanie i przetestowanie systemów informatycznych pozostało bardzo niewiele czasu.

RadioZET.pl/money.pl