Zamknij

Hołownia o Polskim Ładzie: 132 strony pobożnych życzeń i ogólników

17.05.2021 11:25
Polski Ład okiem Szymona Hołowni. Plusy i minusy
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/EastNews

Szymon Hołownia bierze pod lupę Polski Ład. Jednocześnie punktuje liderów Zjednoczonej Prawicy i wskazuje dobre zmiany, które ma wprowadzić nowy program. W audycji Gość Radia ZET podzielił się swoimi opiniami.

Polski Ład wywołał ogromne poruszenie. Dokument jeszcze nie został opublikowany, ale deklaracje złożone przez premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego (PiS), wicepremiera Jarosława Gowina (Porozumienie), ministra Zbigniewa Ziobro (Solidarna Polska) oraz Elżbietę Witek (Marszałek Sejmu RP) są szeroko komentowane przez polityków, ekspertów, przedsiębiorców i obywateli.

Szymon Hołownia nie obliczył jeszcze, ile mógłby prywatnie zyskać lub stracić po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Przyjrzał się za to deklaracjom, które padły z ust liderów Zjednoczonej Prawicy w trakcie sobotniej (15 maja 2021) prezentacji nowego programu społeczno-ekonomicznego. Swoje spostrzeżenia przedstawił w poniedziałkowej (17 maja 2021) audycji Gość Radia ZET.

Szymon Hołownia o Polskim Ładzie. Plusy i minusy

Lider ruchu Polska 2050 dostrzega szanse i zagrożenia płynące z Polskiego Ładu.

Są tam rzeczy, które idą w dobrą stronę, np. podniesienie kwoty wolnej, czy wyższy próg wejścia w drugą grupę podatkową . Ale jak się na to wszystko patrzy, to myślenie o systemie podatkowym powinno być w Polsce bardziej progresywne, a mniej degresywne.

Szymon Hołownica, lider ruchu Polska 2050

Hołownia uważa, że osoby mniej zarabiające powinny płacić mniej podatków.

- Składka zdrowotna? To jeszcze pół biedy, że oni mówią, że podwyższą składkę zdrowotną, bo składkę zdrowotną na jakimś etapie trzeba będzie podwyższyć, ponieważ musimy postawić ochronę zdrowia na nogi. Ale w jakim tempie to robią, kto to robi i co oni mówią o datach? Jeżeli w 2027 roku to pozwoli uzyskać 7 proc. PKB na zdrowie, to co zrobią przez koniec tej kadencji i jeszcze następną, jeśli nie daj Boże mieliby rządzić, z tymi pieniędzmi, które zaczną zabierać już od 2022 roku? - Szymon Hołownia w Radiu ZET.

Szymon Hołownia krytykuje liderów Zjednoczonej Prawicy

Polski Ład to zdaniem szefa ruchu Polska 2050 „132 strony pobożnych życzeń i ogólników”.

- Oni są w stanie opowiedzieć wszystko, ale mamy do czynienia z ludźmi, którzy z jednej strony dają ci 500 plus do ręki, ale z kieszeni wyciągają ci 1000 minus na Ostrołęki, przekopy, „cepeki” i szprychy do nich – uważa lider Polski 2050.

Szymon Hołownia powiedział, że w Polsce jest wystarczająca liczba osób, które widzą, że „PiS kręci, że nie ma żadnego mandatu moralnego do wprowadzenia jakichkolwiek zmian, że władza szykanuje mniejszości, że to nie jest dla nich propozycja”.

Wszystkie zapowiedziane zmiany, które ma wprowadzić Polski Ład opisaliśmy w artykule w serwisie Radio ZET BIZNES. 

RadioZET.pl