Zamknij

Polski Ład obniży emerytury. 4 poszkodowane grupy seniorów

14.06.2021 14:35
emerytka licząca pieniądze
fot. Marek BAZAK/East News

Rząd przekonuje, że Polski Ład został wprowadzony, żeby między innymi poprawić los emerytów i rencistów. Ekonomiści wyliczyli dla  „Gazety Wyborczej”, że na nowych zasadach systemu fiskalnego stracą cztery grupy seniorów, w tym ci otrzymujący najniższe świadczenia oraz mający problemy ze zdrowiem.

  1. Polski Ład obniży emerytury 4 grupom seniorów. Wyższe podatki nawet od najniższych świadczeń
  2. Polski Ład. Niższe emerytury dla seniorów ze „zbyt wysokimi” i „zbyt niskimi” świadczeniami
  3. Polski Ład. Niższe emerytury dla osób schorowanych i dorabiających

Polski Ład ma być według rządu rozwiązaniem problemu zbyt niskich dochodów osiąganych przez Polaków. Zachwalana co chwila  kwota wolna od podatku dochodowego podwyższona do 30 000 zł ma sprawić, że osoby zarabiające najmniej będą otrzymywać więcej pieniędzy na rękę.

Zapowiedziana przez rząd „obniżka podatków” dla wielu Polaków będzie tak naprawdę podwyżką:  wyższe obciążenie odczują już osoby zarabiające średnie polskie wynagrodzenie. Poszkodowani będą także emeryci – i to nie tylko ci z najwyższymi świadczeniami. Z analiz ekspertów wynika, że przez Polski Ład stracą cztery grupy seniorów, w tym otrzymujący świadczenie niższe od emerytury minimalnej.

Polski Ład obniży emerytury 4 grupom seniorów. Wyższe podatki nawet od najniższych świadczeń

Wprowadzenie znacznie wyższej niż do tej pory kwoty wolnej od podatku dochodowego nie oznacza, że przychody do 30 000 zł rocznie nie będą w żaden sposób obciążone fiskalnie. Rząd zmodyfikował bowiem składkę zdrowotną, która do tej pory była w większości uwzględniania jako część PIT. Nowa opłata, naliczana od każdego zarobionego złotego, będzie samodzielną daniną.

W praktyce oznacza to, że duża część Polaków zapłaci wyższe podatki. Gdyby nie zapowiedziana ulga dla klasy średniej, na Polskim Ładzie straciliby już pracownicy otrzymujący przeciętne polskie wynagrodzenie. Nowe zasady fiskalne uderzą także mocno w osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczające się podatkiem liniowym. Dla nich obciążenie wzrośnie skokowo z 19 procent do 28 procent, o ile nie pojawi się odpowiednia ulga.

Jak wyliczyli eksperci, na Polskim Ładzie straci także całkiem spora grupa emerytów. Mimo zapewnień rządu, nowe zasady sprawią że będą musieli płacić od otrzymywanych świadczeń wyższe podatki, i to nawet pomimo otrzymywania naprawdę niskich emerytur.

Pytaliśmy Ministerstwo Finansów o możliwość prowadzenia ulgi dla emerytów, która mogłaby część seniorów przed tym uchronić, odpowiedź była jednak wymijająca. Takie rozwiązanie uratowałoby przed Polskim Ładem tylko jedną z czterech grup, które na rewolucji rządu stracą.

Polski Ład. Niższe emerytury dla seniorów ze „zbyt wysokimi” i „zbyt niskimi” świadczeniami

Pierwsza grupa, która zostanie poszkodowana przez Polski Ład, to seniorzy otrzymujący świadczenia niższe niż emerytura minimalna.

Ekonomiści mówią tu wprost o „kompromitacji PiS”, który swoim pomysłem zwiększył obciążenie podatkowe osób mających po kilkaset złotych miesięcznie dochodu.

W przypadku emerytów Polski Ład okazuje się niekorzystny dla wszystkich, którzy otrzymują z ZUS mniej niż 660 zł brutto. Wyliczenia przekazał „Gazecie Wyborczej” dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego.

Rencista, który ma 660 zł brutto, dostaje dzisiaj na rękę 651,75 zł. Po zmianach dostanie 600,60 zł, bo musi zapłacić całą składkę zdrowotną, bez możliwości odliczenia. Zwiększona kwota wolna do 30 tys. zł tego ubytku nie zrekompensuje, bo te osoby mają za niskie dochody, aby w pełni ją „skonsumować”.

dr Antoni Kolek

Polski Ład narzuci wyższe obciążenie fiskalne także na emerytów z drugiego końca skali wysokości świadczeń: takich, którzy byli aktywni zawodowo długo i w związku z tym wypracowali sobie wysokie emerytury.

Seniorzy, którzy otrzymują „na rękę” powyżej 4100-4200 zł, w ciągu roku oddadzą od swoich świadczeń do budżetu państwa nawet 1000 zł więcej niż obecnie.

Sytuacja jest o tyle ciekawe, że jednocześnie rząd zapowiedział „efektywne podnoszenie wieku emerytalnego”, zachęcając do tego wyliczeniami mówiącymi o podwyższaniu świadczenia o 8 procent za każdy dodatkowo przepracowany rok.

Seniorzy, którzy skuszą się na taką propozycję i zdobędą wyższe świadczenia, mogą dostawać netto mniej, niż osoby z niższymi emeryturami brutto.

Polski Ład. Niższe emerytury dla osób schorowanych i dorabiających

Polski Ład będzie również niekorzystny dla seniorów, którzy w związku ze złym stanem zdrowia i niepełnosprawnościami wydają dużą część świadczeń na leki. Wyższa kwota od podatku będzie pułapką dla części emerytów, którzy obecnie korzystają z ulgi rehabilitacyjnej.

Umożliwia ona odliczenie kosztów leków, dojazdów na zabiegi oraz kosztów rehabilitacji. W Polskim Ładzie nie wszyscy będą już mogli to zrobić: senior, który mając świadczenie w wysokości 2400 zł brutto wydaje na leki i zabiegi 1200 zł miesięczne, w ciągu roku otrzyma świadczenia niższe w porównaniu do obecnych o 400 zł.

Nieciekawie wyglądają także perspektywy seniorów, którzy mimo otrzymywania emerytury dorabiają na umowie o pracę bądź osiągają dochód z prowadzenia działalności gospodarczej.

Problem wskazał dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Rząd mówi, że chce zmian zakładających, że pełną składkę zdrowotną będziemy płacić od każdego dochodu, a więc w przypadku emeryta prowadzącego firmę będzie to 9 procent składki zdrowotnej od emerytury i kolejne 9 procent od działalności gospodarczej. I w jednym, i drugim przypadku nie będzie można składki odliczyć. To spowoduje, że dochód takiego emeryta może znacząco spaść.

Antoni Kolek

Rząd przyznał w Krajowym Planie Odbudowy, że zamierza podnieść wiek emerytalny, zachęcając seniorów do pracy mimo otrzymania prawa do otrzymywania świadczenia. Jednym z rozwiązań mającym do tego doprowadzić ma być przekazywanie wysokości podatku dochodowego nie fiskusowi, lecz na Indywidualne Konta Emerytalne.

Atrakcyjność takiego rozwiązania może być znacznie mniejsza, niż przedstawia rząd w projektach, gdyż przychody seniorów wciąż będą obciążone składką zdrowotną.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza