Zamknij

Polski Ład obciąży kieszenie rodziców. Polska 2050 chce zmian

27.09.2021 22:52
Polski Ład obciąży kieszenie rodziców. Polska 2050 chce zmian
fot. Marek BAZAK/East News

Polski Ład ma uratować krajową gospodarkę i portfele obywateli. Tymczasem na nowych przepisach mogą stracić rodzice, których zarobki przekroczą nową kwotę wolną od podatku. Posłowie Polska 2050 mają propozycję, która pozwoli rodzinom zaoszczędzić pieniądze.

Polski Ład to dokument, który z jednej strony ma pomóc polskiej gospodarce na wyjście z kryzysu wywołanego koronawirusem, a z drugiej wesprzeć polskie rodziny. Politycy zapowiedzieli w połowie maja 2021 roku, że na nowych przepisach skorzysta 70-80 proc. społeczeństwa

Z przedstawionych dotąd pomysłów wynika, że zmiany obejmą m.in. podatki, emerytury, sektor zdrowia, rodziny, szkolnictwa, kultury, energii i cyfryzacji. Pełne brzmienie dokumentu znajduje się na stronie RadioZET.pl. 

Polski Ład obciąży kieszenie rodziców. Polska 2050 chce zmian

Które przepisy w Polskim Ładzie chce zmienić Polska 2050? Ugrupowanie podniosło argument, że "na proponowanych przez rząd zmianach podatkowych stracą rodzice zarabiający powyżej nowej kwoty wolnej od podatku". Jeśli propozycja zmian przepisów zostałaby wzięta pod uwagę, wówczas rodzice mogliby samodzielnie wybrać między dotychczasowym rozwiązaniem a nową ulgą proponowaną przez rząd.

Już w piątek (24 września 2021) pisaliśmy, że poprawki do ustaw wprowadzających Polski Ład niespodziewanie zabrały samotnym rodzicom możliwość rozliczania się razem z dziećmi. Zamiast tego przewidziano ulgę, na podstawie której osoby samodzielnie wychowujące dzieci będą mogły odpisać od podatku 1500 zł. Argumentacja za zmianą jest następująca: dotychczasowa ulga była korzystniejsza niż wspólne rozliczanie się małżonków, więc Polacy z jej powodu się rozwodzili.

Obecnie podatek osoby samotnie wychowującej dziecko jest obliczany jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja finansów publicznych - która zajmowała się projektem zmian w przepisach podatkowych w ramach programu Polski Ład - opowiedziała się za poprawką wprowadzającą ulgę wysokości 1,5 tys. zł na dziecko samotnego rodzica, zamiast dotychczasowej zasady.

Rząd nie mógł obyć się bez nagłej, niespodziewanej, szkodliwej dla części obywateli wrzutki – zmian w podatkach polegających na likwidacji możliwości wspólnego rozliczania się z dziećmi przez rodziców, którzy wychowują dzieci samotnie

Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polska 2050

Zdaniem posłanki "rodzice samotnie rozliczający się z dziećmi, w części przypadków stracą na tym rozwiązaniu - stracą wszyscy ci, którzy zarobią w ciągu roku powyżej podstawowej nowej kwoty wolnej od podatku". Dodała również, że przy utrzymaniu dotychczasowego prawa do ulgi – przy podwójnej kwocie wolnej od podatku wynoszącej 60 tys. zł - rodzice samotnie wychowujący dzieci mogliby oszczędzić 5100 zł, a po zmianach "rodzic zarabiający średnio 5 tys. zł miesięcznie będzie do tyłu o 3,6 tys. zł rocznie".

- Zgłosimy poprawkę przywracająca możliwość wspólnego rozliczania się z dziećmi przez rodziców samotnie wychowujących dzieci – zapowiedziała. Zgodnie z poprawką rodzic mógłby wybrać, czy chce skorzystać z owej ulgi czy – jak dotychczas – ze wspólnego rozliczenia.

RadioZET.pl/PAP