Zamknij

Polski Ład już zmieniony. Zabrano pieniądze rodzicom

21.05.2021 08:10
Marlena Maląg
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Zapisy Polskiego Ładu zmieniają się z godziny na godzinę, na dodatek z punktu widzenia rodziców na gorsze. Niemal natychmiast po deklaracjach ministry rodziny Marleny Maląg o możliwości podwojenia 1000 plus do 2000 plus, wiceministra Barbara Socha poinformowała, że rodziny nie mają jednak co liczyć na takie pieniądze.

Polski Ład ma wprowadzić kilka nowych rozwiązań mających wspierać młode rodziny. Gwarantowanie wkładu własnego, dopłaty do kredytów zależne od liczby dzieci oraz wypłata 12 000 zł w ramach „Kapitału Opiekuńczego” mają skłonić Polaków do jak najwcześniejszego i jak najszybszego dochowywania się kolejnych dzieci.

Pokazywały to właśnie zapisy o podwojeniu środków z 1000 plus, jeśli drugie i następne dzieci będą rodzić się w odstępie mniejszym niż trzy lata. Sformułowanie to znalazło się w dokumencie przedstawiającym założenia Polskiego Ładu, potwierdziła je publicznie także szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Potencjalnymi większymi pieniędzmi przyszli i obecni rodzice mogli cieszyć się bardzo krótko: już kilka godzin po wypowiedzi ministry jej podwładna oświadczyła, że podwojenia stawki nie będzie, a wpisanie jej w Polski Ład było „błędem ludzkim”.

Polski Ład nie podwoi 1000 plus za szybkie rodzenie dzieci. Kapitał Opiekuńczy wyniesie zawsze 12 000 zł

Kapitał Opiekuńczy, nazwany błyskawicznie świadczeniem 1000 plus, zakłada wpłacenie rodzicom drugich i kolejnych dzieci w wieku 12-36 miesięcy 12 000 zł. Beneficjenci będą mogli wybrać, czy wolą otrzymywać 1000 zł miesięcznie przez rok, czy 500 zł przez dwa lata.

Zgodnie z deklaracjami ministry Marleny Maląg oraz zapisami w Polskim Ładzie, za pojawienie się następnego potomka w mniej niż 36 miesięcy po poprzednim, kwota przekazywana rodzicom miała zwiększać się dwukrotnie, do 24 000 zł. Szefowa MRiPS mówiła o tym w wywiadzie dla „Faktu”.

Faktycznie, jeśli w ciągu trzech lat pojawi się kolejne dziecko, kwota świadczenia zostanie podwojona. Przymierzamy się do takiego rozwiązania, poddamy je jeszcze pod dyskusję. Chcielibyśmy wprowadzić to etapami. Niemniej jednak odstępy między urodzeniami mają znaczenie z punktu widzenia wyzwań demograficznych, jakie stoją przed Polską, szczególnie jeśli chodzi o trzecie i kolejne dzieci w rodzinie (i wpływ tego na współczynnik dzietności).

Marlena Maląg

Już kilka godzin później wiceministra rodziny Barbara Socha stwierdziła oficjalnie, że informacje o podwojeniu Kapitału Opiekuńczego za szybkie dochowywanie się kolejnych dzieci mijają się z prawdą.

Polityczka przekazała tę wiadomość w rozmowie z Wirtualną Polską.

Muszę sprostować, takie doniesienia medialne o podwójnej wypłacie. To, co dziś jest na stole, to kapitał w wysokości 12 tys. zł na drugie i kolejne dzieci do elastycznego wykorzystania w drugim i trzecim roku życia dziecka.

Barbara Socha

Socha dodała, że podwojenie, zapisane czarno na białym w dokumencie prezentującym Polski Ład, znalazło się tam przez pomyłkę. Polityczka skwitowała sytuację stwierdzeniem, że „ludzka rzecz się pomylić”.

Część zapisów Polskiego Ładu ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021. Jak się okazuje, nie wszystkie zapisane w nim świadczenia dla rodzin zostaną ostatecznie wdrożone, a te które zaczną obowiązywać zostaną obwarowane warunkami uniemożliwiającymi skorzystanie z nich obecnym rodzicom.

RadioZET.pl/Fakt/Wirtualna Polska