Zamknij

„Polski Ład jest jak pudełko czekoladek”. Każdy znajdzie coś dla siebie?

14.05.2021 20:26
Mateusz Morawiecki
fot. Krystian Maj/KPRM

W przeddzień premiery, szykowanej na 15 maja 2021, Nowy Ład zmienił się w Polski Ład. Wśród głosów polityków obozu rządzącego podgrzewających atmosferę przed odsłonięciem założeń programu wyróżnił się Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości, który uciekł się sławnego cytatu i stwierdził, że „Polski Ład jest jak pudełko czekoladek”.

Polski Ład ma przynieść duże zmiany w sposobie funkcjonowania państwa. Jeszcze pod nazwą Nowy Ład określany był jako „reset systemu podatkowego”; bliżej premiery opis ten zmienił się na „inwestycje w polskie rodziny”.

Ministra zdrowia Marlena Maląg stwierdziła, że w Polskim Ładzie znajdą się rozwiązania zarówno dla młodych, jak i seniorów. Jak wynika z przecieków, jedną z propozycji ma być zwolnienie rodziców do 30. roku życia z płacenia podatku dochodowego. Może się okazać, że warunkiem skorzystania z tej ulgi będzie wzięcie ślubu. Jednocześnie jednak politycy PiS dawali do zrozumienia, że lepiej zarabiający będą płacić wyższe podatki. Czy to oznacza, że nie wszystkie czekoladki w Polskim Ładzie będą jednakowo smaczne?

Polski Ład jak pudełko czekoladek. Program zachwalany cytatem z „Foresta Gumpa”

Polski Ład ma zmienić oblicze naszego kraju. Jak przekonują politycy obozu rządzącego, nowe rozwiązania mają pomóc w osiągnięciu sprawiedliwości społecznej. Z przecieków wynika, że w praktyce oznaczać to ma zwiększenie obciążeń fiskalnych dla lepiej zarabiających oraz zapewnienie nowych ulg i większej liczby świadczeń Polakom mniej majętnym.

Z informacji, do jakich docierają media przed prezentacją programu znanego do tej pory jako Nowy Ład wynika, że wśród sztandarowych rozwiązań może znaleźć się całkowite zwolnienie z obowiązku płacenia dochodowego rodzin z dziećmi (dopóki rodzice nie przekroczą 30. roku życia) oraz takie samo rozwiązanie dotyczące Polek, które urodzą cztery lub więcej razy.

Dużo emocji budzi także spodziewane nowe oblicze 500 plus. W tym przypadku jednak najprawdopodobniej nic się nie zmieni: nie będzie ani podwyżki świadczenia, ani wprowadzenia progu dochodowego i zabrania prawa do pieniędzy najbogatszym. 500 plus będzie najprawdopodobniej kontynuowane na tych samych zasadach.

Politycy obozu rządzącego są przekonani, że w Polskim Ładzie znajdą się rozwiązania, które spodobają się wszystkim grupom społecznym, niezależnie od majętności i sympatii politycznych. Świadczy o tym wypowiedź Krzysztofa Sobolewskiego dla serwisu wpolityce.pl.

Mogę powiedzieć, że program Polski Ład jest jak pudełko czekoladek. Każdy może znaleźć tam coś dla siebie, coś o odpowiednim smaku.

Krzysztof Sobolewski

Nie wszystkie czekoladki znajdujące się w Polskim Ładzie będą zapewne smakować Polakom. Oprócz wspomnianej już możliwej podwyżki podatków szykuje się bowiem także zmiana w podejściu do wieku emerytalnego.

Rząd chce, żeby Polacy pracowali także po jego osiągnięciu, gdyż wymaga tego sytuacja demograficzna oraz stan systemu ubezpieczeń społecznych. Plan podwyższenia wieku emerytalnego został zaprezentowany w Krajowym Planie Odbudowy, w którym wskazano działania i konkretne daty.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl/wpolityce.pl