Zamknij

Polski Ład jednak z niższymi emeryturami. Seniorzy z wyższą składką zdrowotną

26.08.2021 14:52
emerytka licząca miesięczne wydatki
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dzięki protestowi przedsiębiorców rząd przystąpił do negocjacji w sprawie wysokości nowej, samodzielnej składki zdrowotnej. Będzie ją trzeba płacić od wszystkich dochodów, gdy pojawiła się więc informacja o zmniejszeniu jej do 3 procent oznaczało to, że emerytury mogły wzrosnąć nawet o kwotę 335 zł miesięcznie. Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował jednak, że obniżka składki co prawda będzie, ale nie obejmie emerytów.

Emerytury w Polsce są niskie, a będzie jeszcze gorzej. ZUS przyznał, że stopa zastąpienia obniży się w przyszłości do 40 procent, co będzie oznaczało wypłacane głodowych świadczeń. Według zapowiedzi rządu częściowym rozwiązaniem tego problemu ma być Polski Ład, w którym emerytury (i inne przychody) do kwoty 2500 zł miesięcznie mają być zwolnione z podatku dochodowego.

W teorii oznacza to, że emeryci dostaną od ZUS więcej pieniędzy. W praktyce nie jest już tak różowo z powodu nowej, samodzielnej składki zdrowotnej w wysokości 9 procent. Ta danina będzie pobierana zawsze i wszędzie, także od najniższych świadczeń, zysk z kwoty wolnej od podatku będzie więc niższy, niż można było się spodziewać. Szansa na zwiększenie emerytur w Polskim Ładzie pojawiła się, gdy rząd zaczął wspominać o możliwości początkowego zmniejszenia składki do wysokości 3 procent. Seniorzy, którzy już witali się z większymi pieniędzmi, muszą jednak porzucić nadzieję: minister finansów Tadeusz Kościński zastrzegł, że zmiana będzie dotyczyć tylko przedsiębiorców.

Polski Ład bez wyższych emerytur. Rząd nie obniży składki zdrowotnej dla seniorów

Wszyscy emeryci, także ci ze świadczeniami niższymi niż 2500 zł i całkowicie zwolnieni z podatku dochodowego, będą musieli płacić składkę zdrowotną. Świadczenia netto zostaną więc obniżone o 9 procent w stosunku do kwoty brutto.

Gdy pojawiły się pierwsze informacje dotyczące możliwości obniżenia stawki składki zdrowotnej do 3 procent, seniorzy otrzymali nadzieję na podwyżkę świadczeń. Jej wysokość zależałaby od pobieranego świadczenia: najwięcej, bo dodatkowe 335 zł, dotrzymaliby emeryci otrzymujący 2500 zł miesięcznie. Od sum powyżej tej kwoty płacony jest już podatek dochodowy, więc zysk byłby niższy, w dalszym ciągu jednak seniorzy otrzymywaliby więcej, niż w Polskim Ładzie ze składką zdrowotną 9 procent.

Minister finansów Tadeusz Kościński przyznał, że rząd przychyla się do stopniowego wprowadzenia nowej składki i wprowadzenie jej z początkową stawką w wysokości 2,5-3,5 procent. W wypowiedzi dla „Sygnałów Dnia” doprecyzował jednak, że zmiana a dotyczyć będzie tylko przedsiębiorców płacących do tej pory zryczałtowana składkę zdrowotną. Dla wszystkich innych wynosić ona będzie 9 procent od początku obowiązywania Polskiego Ładu.

Nie zmieniamy wysokości składki, mówimy tutaj o ryczałcie, a nie dla wszystkich. Jak już zostało powiedziane, zgadzamy się, że to będzie stopniowo wdrażane, ale czy to będzie 3 proc., czy troszeczkę mniej, czy troszeczkę więcej, przez jakiś okres będzie to podnoszone, to jeszcze nie chciałbym mówić, bo nadal rozmawiamy.

Tadeusz Kościński

To zła wiadomość dla seniorów. Otrzymywane przez nich świadczenia co prawda wzrosną zazwyczaj w Polskim Ładzie, każde obniżenie składki zdrowotnej przekładałoby się jednak na jeszcze wyższą kwotę emerytury na rękę.

Część z seniorów może podwyższyć sobie świadczenie dzięki ponownemu przeliczeniu emerytury. Ten sposób sprawdzi się jednak tylko w niewielu przypadkach, o czym ostrzegał czytelników działu Biznes na RadioZET.pl ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski.

RadioZET.pl/PAP