Zamknij

Polski Ład jednak do zmian. „Korekty na pewno się pojawią”

01.09.2021 09:46
Mateusz Morawiecki
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/East News

Zakończyły się konsultacje przepisów podatkowych, które rząd chce przyjąć w ramach Polskiego Ładu. Swoje zastrzeżenia dotyczące czekających ich drastycznych podwyżek podatków zgłosili między innymi przedsiębiorcy. Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził, że niektóre ze zgłoszonych poprawek zostaną wprowadzone.

Polski Ład można było komentować do końca sierpnia 2021 roku. Rządowi zależało na jak najkrótszym okienku do zgłaszania uwag, jako że nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Przedsiębiorcy krytyki i propozycji poprawek nie szczędzili.

Zgodnie z zapowiedziami rzecznika rządu Piotra Müllera ich analiza ma zostać zakończona jeszcze w pierwszym tygodniu września 2021 roku. Polityk obiecał, że głos Polaków zostanie uwzględniony: „korekty niektórych rozwiązań na pewno się pojawią”. Jest szansa na złagodzenie, ale tylko częściowe,  efektów wprowadzenia nowej, samodzielnej składki zdrowotnej.

Polski Ład z korektami po konsultacjach społecznych. „Niektóre rozwiązania” do zmiany

Polski Ład przedstawiany jest przez rząd jak korzystna zmiana systemu podatkowego. Świadczyć ma o tym zwiększenie kwoty wolnej od PIT do 30 000 zł.

Równocześnie jednak rząd zamierza zmienić zasady poboru składki zdrowotnej, która stanie się niezależną, pobieraną całkowicie obok podatku dochodowego opłatą. W rezultacie od dochodów do 30 000 rocznie płacić się będzie fiskusowi 9 procent, a powyżej tej kwoty (w zależności od progu podatkowego) od około 25 do 40 procent. Korzyści z wyższej kwoty wolnej od podatku szybko zastępowane są więc przez straty z powodu wyższych obciążeń fiskalnych.

Przeciwko takim rozwiązaniom konsekwentnie protestują przedsiębiorcy. Apel do premiera wystosowali także emeryci i renciści. Proszą w nim, żeby szef rządu nie obniżał im świadczeń. Do obniżek dojdzie, jeśli przepisy zostaną wdrożone w aktualnym brzmieniu.

Czy protesty i apele różnych grup społecznych zostaną uwzględnione? Rzecznik rządu Piotr Müller w Polskim Radiu 24 oświadczył, że „na pewno tak”.

Bacznie będziemy przyglądać się tym uwagom, które zostały zgłoszone i nie wykluczam, że część z tych uwag oczywiście zostanie uwzględniona. (…) Korekty niektórych rozwiązań na pewno się pojawią.

Piotr Müller

Z informacji dochodzących z Ministerstwa Finansów wiemy, że rząd zgodził się zmniejszyć stawkę składki zdrowotnej dla części przedsiębiorców. Obniżka ma być tylko tymczasowa; w kolejnych latach stawka ma wzrosnąć do założonego przez rząd poziomu 9 procent.

Nie wiadomo jeszcze, czy postulaty innych grup społecznych, na przykład emerytów, zostaną spełnione. Według ekonomistów, na Polskim Ładzie stracą przedsiębiorcy, klasa średnia, emeryci, a także samorządy.

RadioZET.pl/PAP