Zamknij

Polski Ład i oskładkowanie zleceń. Rząd jednak da zarobić młodym

20.07.2021 12:25
Studenci nie stracą na Polskim Ładzie
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Polski Ład wprowadzi nowe porządki w prawie pracy i ujednolici system odprowadzania składek. ZUS zapłacimy od każdego zlecenia i od pełnej wysokości zarobków. Będą jednak wyjątki.

Polski Ład zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości ma wyeliminować nadużycia na rynku pracy. Jak czytamy w opublikowanym dokumencie, chodzi o „ograniczenie wykorzystania umów cywilnoprawnych”.

Śmieciówki nie zostaną zlikwidowane, ale dzięki zmianom w oskładkowaniu zlecenia staną się nieopłacalną formą umowy dla pracodawcy. Zdaniem ekspertów taka reforma uderzy w studentów, dla których dochód z pracy często jest jedynym gwarantem utrzymania się na studiach.

Oskładkowanie zleceń. Będzie wyjątek dla studentów?

W maju bieżącego roku tuż po prezentacji Polskiego Ładu, do premiera Mateusza Morawieckiego trafił list otwarty w sprawie planu pełnego oskładkowania zleceń. W zaprezentowanym przez Prawo i Sprawiedliwość dokumencie zapowiedziano, że zlikwidowana zostanie różnica w oskładkowaniu umów zleceń i umów o pracę. Innymi słowy, wszystkie zlecenia zostaną w pełni oskładkowane, a nie tylko do wysokości minimalnej pensji. Zmiany miałyby nastąpić już 1 stycznia 2022 roku.

Sygnatariusze listu, w tym m.in.  Stowarzyszenie Koliber, Stowarzyszenie Niskie Składki, czy Instytut Misesa, zaapelowali do premiera, by rząd w planach niekorzystnego dla pracowników oskładkowania zleceniobiorców oszczędził studentów.

„Pojawiły się pomysły, które my, jako szereg organizacji, uważamy za błędne. Tak jest w przypadku koncepcji pełnego oskładkowania umów zleceń.”

Zdaniem autorów listu pełne oskładkowanie śmieciówek ograniczy zleceniobiorców i zleceniodawców we wzajemnym kształtowaniu relacji gospodarczych, co jak czytamy, „utrudni bogacenie się klasie średniej”. Choć sygnatariusze w całości nie popierają pomysłu zwiększenia obciążeń zleceniobiorców, to szczególną uwagę zwracają na studentów do 26. roku życia.

„Dla studentów pełne oskładkowanie zleceń będzie istotnym ciosem. Obecnie funkcjonujące rozwiązanie, gwarantujące im zwolnienie ze składek na ZUS, jest ważną zachętą do podejmowania pracy” – czytamy w liście. Jak słusznie zauważono, w przypadku wielu studentów dochód z pracy pozwala utrzymać się na studiach.

Oskładkowanie zleceń dla studentów, którzy łączą naukę z pracą, może wręcz doprowadzić do porzucenia studiów” – piszą autorzy listu.

Mało tego, zdaniem sygnatariuszy, pracodawcy niechętnie zatrudnią młode osoby bez doświadczenia, mając świadomość, że koszty ich wynagrodzenia będą wyższe. Organizacje ostrzegają, że jeśli ten postulat Polskiego Ładu wejdzie w życie, spora grupa młodych osób może zostać „wypchnięta” z rynku pracy.

W odpowiedzi na list organizacji wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed odpowiedział, że faktycznie częścią Polskiego Ładu jest ograniczenie stosowania umów śmieciowych poprzez ich pełne oskładkowanie. Zaznaczył jednak, że trwają pracę nad zwolnieniem z tego obowiązku uczniów i studentów.

„Trwają prace analityczne w zakresie oskładkowania umów cywilnoprawnych. W ramach prac nad projektem ustawy resort nie przewiduje oskładkowania umów zlecenia dla uczniów i studentów do ukończenia 26 lat”.

RadioZET.pl