Zamknij

Polski Ład: dodatkowa ulga dla klasy średniej. Bez niej podwyżka PIT

17.05.2021 15:28
Mateusz Morawiecki i Tadeusz Kościński
fot. Piotr Molecki/East News

Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie specjalnej, dodatkowej ulgi dla „klasy średniej”. Ma ją wyznaczać każdego roku specjalny algorytm i będzie najprawdopodobniej niwelować dodatkowe obciążenia podatkowe nałożone przez Polski Ład.

Polski Ład ma według zapewnień obozu rządzącego przynieść niższe podatki dla większości Polaków. Wyższe według programu będą płacić krezusi, którzy zdaniem rządu zarabiają tak dużo, że są ponad klasą średnią.

Tę ważną dla budowy dobrobytu grupę społeczną określono odgórnie jako zarabiającą nie więcej niż 10 000 zł na rękę. Jak się okazało, Polski Ład także Polakom o takich wynagrodzeniach przyniesie podwyżkę podatków. Żeby dotrzymać obietnicy, rząd wprowadzi więc dodatkową ulgę, wyliczaną przez specjalny algorytm po wzięciu pod uwagę wszystkich dodatkowych obciążeń.

Polski Ład: podwyżka podatków dla klasy średniej będzie niwelowana specjalną ulgą

Minister finansów Tadeusz Kościński zadeklarował, że „klasa średnia” nie straci na zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie. Żeby jednak tak się stało i zgodnie z zapowiedzią przedstawiciele tej grupy nie musieli płacić wyższych podatków, resort będzie musiał wprowadzić dodatkową ulgę. Przyjmie ona postać odpisu nieokreślonej jeszcze kwoty od podstawy opodatkowania.

Jak wytłumaczył wiceminister Jan Sarnowski, stawka ulgi będzie wyznaczana przez specjalny algorytm na podstawie ponoszonych przez klasę średnią skutków wprowadzenia przez Polski Ład wyższych podatków.

Wysokość tego odpisu determinowana będzie skutkiem wszystkich pozostałych narzędzi na podstawę opodatkowania osób w tym przedziale dochodowym pomiędzy 6,6 tys. zł a - powiedzmy - 10 tys. zł.

Jan Sarnowski

Ministerstwo Finansów przygotuje wzór, według którego obliczać się będzie przysługującą kwotę ulgi. Dyrektor z departamentu podatków dochodowych w MF Aleksander Łożykowski tłumaczył, że będzie się to działało automatycznie na podstawie danych wpisanych do elektronicznych formularzy zeznań podatkowych bądź zostanie wskazane w usłudze „Twój e-PIT”.

Będzie to pewien wzór zamieszczony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w sposób łatwy będzie dawał wynik przy określonym dochodzie danego pracownika, jaka jest wartość tej ulgi. Będzie to na tyle zautomatyzowane, że będzie to można wpisać bezpośrednio, czy zaciągnąć do usługi Twój e-PIT, gdzie de facto będzie się to odbywało wręcz automatycznie.

Aleksander Łożykowski

Osoby z mniejszymi dochodami od podwyżki podatków chronić będzie wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł. Gdyby nie ona, także osoby otrzymujące uposażenia zbliżone wysokością do płacy minimalnej odczułyby zwiększenie obciążeń fiskalnych po wprowadzeniu przez obóz rządzący „obniżek podatków” w Polskim Ładzie. Jeśli dodatkowa ulga nie zostanie wprowadzona, klasa średnia będzie musiała zapłacić wyższe podatki.

Ciężar sfinansowania programu ma spaść na przedsiębiorstwa oraz osoby prowadzące Jednoosobową Działalność Gospodarczą. Z tego powodu natychmiast po zaprezentowaniu programu gwałtownie wzrosło w Google wyszukiwanie frazy „Jak przenieść firmę do Czech”.

RadioZET.pl/PAP