Zamknij

Polski Ład dla polskiej wsi: emerytury i dopłaty dla rolników na nowych zasadach

Redakcja
11.10.2021 11:59
Polski Ład dla polskiej wsi
fot. PAP/Piotr Polak

W miniony weekend przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości przedstawili założenia „Polskiego Ładu dla polskiej wsi”. Oto siedem reform dla rolnictwa.

Polski Ład obejmie także rolników, o czym podczas weekendowej (9 października 2021 r.) konwencji PiS poinformował minister rolnictwa Grzegorz Puda.  

-Wsłuchujemy się w głosy polskich rolników – zapewnił szef resortu rolnictwa, który przedstawił siedem założeń dla polskiej wsi, w tym dopłaty dla rolników, nowy system emerytalny i nowe zasady walki z ASF.

Polski Ład dla rolnictwa. Założenia

Politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Grzegorz Puda. – Jesteśmy reprezentantem polskiej wsi. Jesteśmy dumni z tego zaszczytu – podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas prezentacji Polskiego Ładu.

Jakie zmiany zaproponowali politycy?

  • Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw

Zgodnie z pierwszą propozycją, gospodarstwa o powierzchni do 50 ha otrzymają dodatek, który pozwoli zwiększyć dopłatę do hektara tak, aby wynosiła ona więcej niż średnia unijna. "97 proc. polskich gospodarstw będzie korzystało z dopłat na poziomie powyżej średniej UE" - przekazano na Twitterze Prawa i Sprawiedliwości.

  •   Przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa
  • Nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników

W ramach Polskiego Ładu ma powstać rezerwa budżetowa pod nazwą Fundusz Ubezpieczeń Rolniczych - w tym roku będzie to 3 mld zł.

- Ten pierwszy rolniczy ubezpieczyciel, który mam nadzieję będzie działał już w przyszłym roku, będzie elementem zwiększenia możliwości zabezpieczenia dochodów rolników" - powiedział PAP minister rolnictwa.

  •  15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego w gospodarstwie

15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego - bez zbędnych formalności - to kolejna propozycja w ramach Polskiego Ładu dla wsi. Oznacza to, że każdy rolnik, który zdecyduje się na budowę zbiornika retencyjnego o powierzchni od 1 tys. do 5 tys. mkw. otrzyma ryczałt do 15 tys. zł.

  •  Bezpłatne miejsca do handlu rolniczego w miastach

Piata propozycja zakłada bezpłatną przestrzeń targową dla rolników w miastach. Zgodnie z nią, miasta będą miały obowiązek wskazania miejsca/targowiska, gdzie rolnicy będą mogli sprzedać płody rolne mieszańcom miasta.

  •  4,5 miliarda złotych na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym

Chodzi o tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży i przetwarzania produktów rolnych oraz rozwój zakładów przetwórczych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. "Rolnicy będą mogli otrzymać atrakcyjne dotacje na działalność przetwórczą - nawet kilka milionów złotych w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej" - wskazano.

  • Więcej pieniędzy na walkę z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej

Ostatnia, siódma sprawa dotyczy skutecznej walki z ASF i odbudowy produkcji trzody chlewnej. Polski Ład dla wsi zakłada 900 tys. zł dotacji dla rolników z obszarów objętych ASF na odbudowę stada. Pieniądze będzie można przeznaczyć na budowę budynków gospodarskich lub nowe maszyny, urządzenia i wyposażenie do produkcji prosiąt w okresie 2021-2026. Ponadto, rolnicy mają otrzymać 150 mln zł na wyrównanie strat poniesionych w wyniku ASF, a także nieoprocentowane pożyczki na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali je na obszarach dotkniętych ASF.

Co na to rolnicy? - Prawo i Sprawiedliwość nie jest reprezentantem polskiej wsi, a Jarosław Kaczyński nie reprezentuje interesu polskich rolników - oświadczył w poniedziałek we Włocławku lider AgroUnii Michał Kołodziejczak.

AgroUnia: PiS nie reprezentuje rolników

- Jarosław Kaczyński nie jest człowiekiem, który reprezentuje interes polskich rolników. Okłamał na wszystkich w sobotę, mówiąc, że PiS reprezentuje polską wieś. Dziś PiS, nie ingerując w to, co robią spółki Skarbu Państwa - a to przecież oni rządzą - pokazuje, że polską wieś można okradać - mówił lider AgroUnii Michał Kołodziejczak.

RadioZET.pl/PAP/gov.pl