Zamknij

Polski Ład bez ulgi dla samotnych rodziców. „Zachęca do rozwodów”

24.09.2021 16:49
matka z dzieckiem w wózku na spacerze
fot. LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER/East News

Samotni rodzice po wprowadzeniu Polskiego Ładu nie będą już mogli rozliczać się wspólnie z dziećmi. Zdaniem PiS była to korzystniejsza opcja niż ulgi dla rodzin, zachęcała więc Polaków do rozwodów.

Polski Ład nie przestaje zaskakiwać. „Największa w historii obniżka podatków” znika w trakcie liczenia, ile Polacy tak naprawdę zyskają dzięki wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł oraz podniesienia drugiego progu podatkowego do 120 000 zł. Teoretyczne oszczędności to 10 000 zł, w praktyce rząd przyznał, że mimo „obniżki” trzeba będzie oddać państwu dokładnie tyle samo, co teraz.

Poprawki do ustaw wprowadzających Polski Ład niespodziewanie zabrały samotnym rodzicom możliwość rozliczania się razem z dziećmi. Zamiast tego przewidziano ulgę, na podstawie której osoby samodzielnie wychowujące dzieci będą mogły odpisać od podatku 1500 zł. Argumentacja za zmianą jest następująca: dotychczasowa ulga była korzystniejsza niż wspólne rozliczanie się małżonków, więc Polacy z jej powodu się rozwodzili.

Polski Ład zabiera ulgę dla samotnych rodziców. Była korzystniejsza niż małżeńska

Rodzice samotnie wychowujący dzieci mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia PIT, obniżając efektywnie podatek do zapłacenia. Ulga miała sens, gdyż koszta życia ponoszone były przez jedną osobę, a nie dwie, jak w małżeństwie.

W Polskim Ładzie takie rozwiązanie jednak skreślono. Posłanka Dominika Chorosińska z PiS wyjaśniła, że ze względu na wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku rozwiązanie dla samotnych rodziców byłoby korzystniejsze, niż dla żyjących w małżeństwie. A to, jak tłumaczył Mateusz Łakomy z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w TVN24 Biznes, zachęcałoby Polaków do rozwodów w celu swoistej „optymalizacji podatkowej”.

Intencją tej poprawki jest to, żeby zahamować pewne negatywne zjawiska, które wiążą się z dotychczasowym rozwiązaniem, polegające na tym, że dla osób najlepiej zarabiających jest korzystne aktualnie niezawieranie związku małżeńskiego lub dokonywanie rozwodów dla celów podatkowych.

Mateusz Łakomy

Łakomy dodał, że „są takie doświadczenia”. Dlatego zdecydowano się na zastąpienie rozwiązania mniej korzystną ulgą, by premiować małżeństwa.

W Polskim Ładzie rodzice samotnie wychowujący dzieci będą mogli odpisać od podatku 1500 zł. Ma się to opłacić mniej zarabiającym, jako że dotychczas kwota odliczenia wynosiła średnio według danych MRiPS 1154 zł.

RadioZET.pl/Business Insider Polska/TVN24 Biznes