Zamknij

Polski Ład: będzie zwolnienie z płacenia podatku za dużą liczbę dzieci?

22.06.2021 20:33
rodzina wielodzietna na spacerze z wózkami
fot. Tomasz Kawka/East News

Zerowy PIT za czwórkę lub więcej dzieci – taki „śmiały projekt” przedłożyła premierowi nowopowstała Partia Republikańska, utworzona przez byłych członków Porozumienia Jarosława Gowina. Rozwiązanie, które ma stać się wkładem świeżej formacji w Polski Ład, miało zyskać aprobatę Mateusza Morawieckiego oraz Piotra Patkowskiego.

Polski Ład ma być przygotowaną przez rząd odpowiedzią na problemy trapiące Polaków i Polskę: wysokie obłożenie podatkowe wynagrodzeń oraz  postępującą depopulację kraju. Jeszcze przed prezentacją programu spekulowano, że część z rozwiązań może zostać zaczerpnięta z Węgier, stawianych przez obóz rządzący za wzór.

Jedną z rozważanych opcji było między innymi zwolnienie rodziców czwórki lub większej liczby dzieci z płacenia podatku dochodowego. Rozwiązanie zostało co prawda pominięte, tak jak i program „Babcia plus”, ale właśnie je odkurzono. Zostanie najprawdopodobniej wkładem własnym nowego koalicjanta Zjednoczonej Prawicy, Partii Republikańskiej, do nadchodzącego Polskiego Ładu. Nowa formacja oficjalnie głosi, że pomysł zwolnienia z PIT jest jej i wcześniej nie był zgłaszany.

Polski Ład. Zwolnienie z podatku dochodowego za czwórkę dzieci

Wieści o nowym pomyśl na ulżenie doli polskich rodzin rozsiewa Kamil Bortniczuk. Idea prezentowana jest jako pomysł własny Partii Republikańskiej. Rozwiązanie miało spotkać się z dobrym przyjęciem przez premiera Matusza Morawieckiego oraz wiceministra finansów Piotra Patkowskiego. O pomyśle pisaliśmy w kwietniu 2021 roku - wtedy mówiło się, że z PIT miały być zwolnione tylko matki.

Resort oszacował, że dzięki wprowadzeniu zwolnieniu z podatku dochodowego rodziny wielodzietne nie musiałyby oddawać fiskusowi średnio 4100 zł. Beneficjentami miałoby zostać około 60 000 rodzin, spośród których w 50 000 jest czwórka dzieci, a w 10 000 piątka lub więcej. Koszt ulgi wynosiłby więc około 250 mln zł rocznie.

Kamil Bortniczuk podkreślił, że zwolnienie z PIT ma służyć nie tylko zachęcaniu do posiadania większej liczby dzieci, lecz także motywować rodziców do aktywności zawodowej i powrotu na rynek pracy. „Efektywne podwyższanie wieku emerytalnego” to cel rządu opisany w Krajowym Planie Odbudowy.

Polityk w rozmowie z serwisem money.pl nie podał szczegółów planowanego rozwiązania. Może się więc okazać, podobnie jak ma się to z zapowiedzianym zwolnieniem osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego z podatku dochodowego, że kwota odjęta fiskusowi miałaby trafiać do kieszeni Polaków, lecz na ich Indywidualne Konta Emerytalne.

Ewentualne wprowadzenie ulgi będzie motywowane politycznie. Partia Republikańska potrzebuje mocnego wejścia, żeby zaistnieć w świadomości Polaków. „Wywalczenie” zwolnienia z PIT dla rodzin wielodzietnych może być właśnie takim sposobem na pokazanie, że PR liczy się w koalicji.

RadioZET.pl/money.pl